Odpowiednio rozplanowane oświetlenie w domu jest bardzo ważne. Dzięki niemu każde pomieszczenie może nabrać nowego charakteru, zyskać nowy styl.
Podstawowa funkcja oświetlenia jest bardzo praktyczna. Pomaga ono odnaleźć się w domu po zapadnięciu zmroku, wykonywaniu różnych czynności. Jednakże ważna jest również funkcja reprezentacyjna. Dzięki światłu możemy kształtować wielkość pomieszczenia, udekorować pokój. Nawet najładniejsza sztukateria, czy najlepszej jakości dodatki nie będą wyglądały dobrze, jeśli nie zadbamy o ten istotny szczegół.
Nasuwają się jednak pytania: Ile punktów oświetlenia wybrać? Na jaką barwę oraz intensywność się zdecydować
Salon
Pomieszczenie to powinniśmy podzielić na kilka stref. Głównie są to strefy wypoczynkowa oraz jadalniana. W części wypoczynkowej nie będziemy potrzebowali mocnego światła. Jest to strefa relaksu, spotkań ze znajomymi. Dlatego też warto jest zadbać o oświetlenie, które umożliwi zmianę intensywności. Powinny znaleźć się przynajmniej 3 punkty świetlne (żyrandol, lampa podłogowa, ewentualnie kinkiet).
W strefie jadalnianej liczy się w zasadzie jedyny rodzaj oświetlenia: lampa, którą umieścimy nad stołem. Lampa powinna być wykonana z materiału, nieprzepuszczającego światła, tak aby nie raziła w oczy. Najlepiej jest powiesić ją na wysokości od 60 do 90 cm nad stołem. Im większy jest stół, tym lampa powinna wisieć wyżej.
Kuchnia
Kuchnia to wyjątkowe miejsce w domu, ponieważ spędza się w niej dużo czasu. Przy jedzeniu, przygotowywaniu posiłków. Powinno się w niej znaleźć przynajmniej kilka źródeł światła. Postawmy przede wszystkim na dobre oświetlenie blatów. Powinno się znaleźć tuż nad blatem, a nie zanim. Na suficie powinna znajdować się również jedna główna lampa.
Łazienka
Światło w łazience odgrywa rolę zarówno funkcjonalną, jak i również estetyczną. Dla wygody warto jest zainstalować kilka różnych lamp. Tak, aby móc włączyć delikatne przytłumione światło podczas relaksującej kąpieli. Ale również, aby móc dobrze oświetlić lustro przy wykonywaniu porannego makijażu czy przy goleniu się.
Sypialnia
W sypialni powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Warto jest podzielić je na: światło główne, światło do czytania oraz światło wieczorne, które nada klimatu w pomieszczeniu. Wszystko zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, ale warto jest zaplanować przynajmniej jedną lampę, spełniającą każdą z tych funkcji.
Czym kierować się przy wyborze włączników i gniazd?
Wiele osób staje przed problemem odpowiedniego rozplanowania gniazd i włączników, w taki sposób, aby pomieszczenie było maksymalnie wygodne. Powinniśmy się nad tym zastanowić jeszcze przed etapem aranżacji pomieszczenia. Inaczej zamontujemy gniazdka w kuchni, inaczej w pokojach.
Włączniki umieszcza się zwykle przy drzwiach. Nie bez powodu. Dzięki temu możemy włączyć oświetlenie w pomieszczeniu, jeszcze zanim do niego wejdziemy. Wyjątkiem są tutaj niewielkie pomieszczenia takie jak garderoba. Włącznik najwygodniej jest w takim przypadku umieścić na przeciwległej ścianie. To czy włącznik będzie pojedynczy, czy podwójny zależy od pokoju, ilości lamp, jakie w nim się znajdują, ich funkcji. Wysokość, na jakiej zwykle montuje się włączniki do 140 cm. Zasadę tę można nagiąć w przypadku pokoju dziecięcego. Włącznik powinien być usytuowany na wysokości, tak aby dziecko nie miało problemu z zapaleniem czy zgaszeniem światła.
Miejsce montażu gniazd zależy od indywidualnych upodobań, ale również od specyfiki pomieszczenia. W pokojach montuje się je dość nisko, zazwyczaj na wysokości 30 cm od podłogi. Wyjątkiem jest kuchnia, w której warto jest zamontować gniazdka na wysokości 120 cm, ewentualnie nad blatem kuchennym. W łazience natomiast warto jest zadbać o bezpieczeństwo oraz zamontować osłonki bryzgoszczelne. Gniazdka powinny znajdować się w odległości przynajmniej 60 centymetrów od wanny, czy prysznica.
Producenci oferują bardzo duży wybór gniazd i włączników. Warto jest zdecydować się na jedną serię, tak aby wszystko spójnie do siebie pasowało. Dobrze prezentują się na przykład gniazda z maskownicami, które nie będą się rzucały tak bardzo w oczy, jak tradycyjne gniazda. Wokół gniazd i włączników warto jest zainstalować maskownice, tak aby ściana mocno się nie brudziła. Od jakiegoś czasu popularne jest montowanie gniazd modułowo. Dzięki temu znajdują się w jednej ramce.
Przy wyborze gniazd i włączników nie powinniśmy kierować się jedynie ceną czy aspektem estetycznym. Liczy się przede wszystkim jakość. Taką mogą zapewnić czołowi producenci np. gniazdka ABB lub gniazdka Berker. Weźmy pod uwagę przy osprzęt elektryczny, na który chcemy się zdecydować, posiada odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, w jaki sposób się go montuje, a także na to, jakie posiada funkcjonalności.
Artykuł partnera.