Jak przytulnie urządzić altanę ogrodową?

Piotr Kowalczyk
20.01.2021

Altany ogrodowe to jedne z najczęściej wybieranych elementów architektury ogrodowej. Są to miejsca, w których przyjemnie spędza się czas wolny szczególnie podczas ciepłego lata czy wiosny. Dowiedz się, jak możesz urządzić altanę ogrodową, by wspólne chwile w niej przebiegały w przyjemnej atmosferze.

Wybór altany – dopasuj ją do swojego ogrodu

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli altan ogrodowych, które różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej wybieranymi są drewniane altany ogrodowe. Przyczyną tego z pewnością jest trwałość materiału, a także niezwykle estetyczny wygląd altany – drewno idealnie komponuje się z zielenią ogrodu.

Aby altana ogrodowa była praktyczna i dobrze prezentowała się przed domem, warto dopasować ją do elewacji budynku, a także do ogólnego charakteru ogrodu. Jeżeli posiadasz niewielkich rozmiarów ogród, zrezygnuj z altany dużych rozmiarów. Może zaburzyć ona proporcje i sprawić, że zdominuje przestrzeń. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na małą i przytulną altankę. Znajdziesz je m.in. w sklepie Kempar.

Równie ważne jest także jej ustawienie. Jeżeli służyć ma relaksowi i odpoczynkowi, warto ustawić ją w ogrodzie w taki sposób, by zapewnić sobie ciszę i spokój. Najlepiej, by usytuowana była ona z dala od ruchliwej ulicy i spojrzeń sąsiadów. Warto mieć jednak na uwadze, by znajdowała się ona możliwie blisko drzwi wejściowych do domu. Może okazać się to niezwykle praktyczne przy okazji spotkań towarzyskich, w których często zachodzi potrzeba częstego wynoszenia z domu posiłków.

Altana ogrodowa i jej aranżacja

Altana ogrodowa to drewniana konstrukcja, którą warto dodatkowo urządzić. Z pewnością nada jej to indywidualnego charakteru i sprawi, że spędzanie w niej wolnego czasu stanie się jeszcze większą przyjemnością. Altana w ogrodzie pełni funkcję salonu na świeżym powietrzu. Jest to przestrzeń, która służyć ma zarówno relaksowi, jak i wspólnej biesiadzie z rodziną czy też przyjaciółmi.

Meble do altany ogrodowej

Najważniejszym elementem altany ogrodowej są meble. Dobrze, by w jej wnętrzu znalazł się stół, który umożliwi spożywanie wspólnych posiłków. Nie można zabraknąć również miejsca do siedzenia. Mogą być to krzesła, rozkładane leżaki bądź zestaw wypoczynkowych mebli ogrodowych.

Oświetlenie altany ogrodowej

Duże znaczenie ma oświetlenie altany ogrodowej. Odpowiednio dobrane jest w stanie nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru i sprawić, że przestrzeń stanie się niezwykle przytulna. Warto zatem połączyć światło elektryczne z naturalnym. To pierwsze sprawi, że przestrzeń będzie praktyczna – okaże się pomocne podczas grilla czy imprez rodzinnych. To naturalne, czyli blask palonych świec, sprzyjać będzie relaksowi i doskonale sprawdzi się podczas spokojnych, letnich wieczorów.

Dodatki do altany ogrodowej

Dekoracja altany ogrodowej pozwoli nadać jej indywidualnego charakteru. Powiedzenie, że „diabeł tkwi w szczegółach” jest prawdziwe również w tym przypadku. Aby nadać altanie przytulności, warto wyposażyć meble ogrodowe w dużą liczbę poduszek w ciekawych poszewkach. Jeżeli posiadasz altanę otwartą, możesz zamontować także zwiewne firany, które stanowić będą nie tylko element dekoracyjny, ale i skutecznie chronić będą przed zbyt mocnym słońcem. Doskonale sprawdzą się wymienione już świeczki, a także dekoracyjne lampki i lampiony. Nie można zapomnieć o roślinności. Obsadzenie przestrzeni przed altaną pachnącymi kwiatami sprawi, że relaks wewnątrz altany stanie się jeszcze bardziej przyjemny.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.