Jak przyspieszyć remont domu? Praktyczne podpowiedzi

Piotr Kowalczyk
05.08.2019

Remont domu jest sporym wyzwaniem dla całej rodziny. Trwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku mieszkania, pochłania ogromne środki i poważnie dezorganizuje życie domowników. Termin zakończenia prac podany przez ekipę remontową może się wydawać absurdalnie odległy, ale istnieją sposoby, by nieco przyspieszyć remont domu – bez strat na jakości. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Precyzyjny plan remontu

To bardzo ważne, aby ekipa remontowana od początku wiedziała, jakie prace są do wykonania. Doświadczeni fachowcy na tej podstawie określą realistyczny termin zakończenia remontu. Mogą również podpowiedzieć, które zadania są szczególnie czasochłonne – na tej podstawie inwestorzy będą mogli podjąć decyzję o ewentualnej rezygnacji z części pracy, na których jakoś bardzo im nie zależy.

Obecność osoby decyzyjnej na miejscu

Zostawienie ekipy remontowej samopas nie jest dobrym pomysłem. Nie chodzi wcale o to, że fachowcy mogą się obijać czy próbować zaglądać tam, gdzie nie powinni. W trakcie remontu z pewnością pojawią się problemy, które wymagają pilnego rozwiązania – np. okaże się, że trzeba przesunąć zaplanowane gniazdko elektryczne, bo koliduje z zabudową. Jeśli na miejscu będzie osoba decyzyjna, będzie mogła od razu poinstruować fachowców – załatwianie takich spraw przez telefon jest uciążliwe i rodzi ryzyko nieporozumień.

Przygotowanie domu do remontu we własnym zakresie

Bardzo dużo czasu zajmują wszelkie prace przygotowawcze. Oczywiście nie należy wyręczać fachowców w tzw. taśmowaniu i zabezpieczaniu podłogi folią malarską, ale śmiało można jeszcze przed rozpoczęciem remontu np. zdemontować oprawki gniazd i włączników elektrycznych, wynieść meble i drobne przedmioty do sąsiedniego pomieszczenia czy wyjąć drzwi z futryn. Dzięki temu ekipa będzie mogła szybciej zabrać się do właściwych prac remontowych.

Niezmienianie koncepcji w trakcie remontu

To najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Przykładowo: fachowcy zabrali się już za przekuwanie przewodów elektrycznych pod nową ścianę telewizyjną i zaszpachlowali bruzdy. Inwestor wraca z pracy i stwierdza, że on jednak przemyślał sprawę i poprosi, aby przesunąć wszystkie gniazdka o 2 metry w prawo. Nie dość, że takie zachowanie bardzo działa fachowcom na nerwy, to jeszcze uniemożliwia dotrzymanie pierwotnego terminu zakończenia prac. Dlatego właśnie wszelkie kluczowe kwestie związane z wykończeniem wnętrza należy bardzo dokładnie przemyśleć i trzymać się raz obranej koncepcji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.