Jak przygotować ściany do malowania?

Remigisz Szulc
30.05.2020

Pomalowanie ścian jest najszybszym i zwykle też najtańszym sposobem na to, aby całkowicie odmienić charakter wnętrza. Na rynku mamy ogromny wybór kolorów, co pozwala osiągnąć właściwie dowolny efekt dekoracyjny. Aby jednak było to możliwe, najpierw trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie ścian do malowania. Kilka najważniejszych zasad wymieniamy w naszym poradniku.

Zabezpieczenie podłóg i mebli

Od tego zawsze zaczynamy, bo po co fundować sobie dodatkową pracę po zakończeniu malowania? Do zabezpieczenia podłóg i mebli użyj folii malarskiej, wybierając taką, która prezentuje choćby przyzwoitą jakość wykonania (czyli nie najtańszą). Alternatywnie na podłodze można ułożyć arkusze kartonu falistego. Zrób to jeszcze przed właściwym malowaniem, ponieważ wcześniej czeka Cię trochę prac przygotowawczych, a one niestety także powodują niezły bałagan.

Rada

Wszystkie elementy ruchome, których możesz się pozbyć, przenieś z remontowanego pomieszczenia do innej części domu czy mieszkania. Szczególnie dotyczy to elektroniki, np. telewizora.

Szpachlowanie

Przed malowaniem warto dokładnie przyjrzeć się ścianie w poszukiwaniu różnych uszkodzeń, których na pewno nie brakuje. Wszelkie wgłębienia, pęknięcia czy ubytki tynku trzeba naprawić przy pomocy masy szpachlowej, a następnie wyszlifować do osiągnięcia gładkiego efektu. Nie jest to trudne i poradzi sobie z tym nawet osoba, która nigdy nie wykonywała prac malarskich.

Oczyszczenie ścian

Po zakończeniu szpachlowania i wyschnięciu masy szpachlowej można już zabrać się za oczyszczanie ścian z pyłu oraz ewentualnie resztek kleju po tapecie. Jeśli ściana była pomalowana bardzo ciemną farbą, a teraz ma być jasna, to sugerujemy również zdrapanie starej powłoki np. przy użyciu szpachelki.

Gruntowanie

Jest bardzo ważne, a wiele osób o nim zapomina lub świadomie je pomija. Dzięki gruntowaniu farba dużo lepiej przylega do ściany, a więc zużyjemy jej o wiele mniej. Gruntowanie będzie też konieczne, gdy zamierzamy pokryć ciemny kolor jasnym – można do tego użyć taniej farby sufitowej, choć najlepszy będzie zwykły grunt w płynie, który kosztuje kilkanaście złotych za 5-litrowe opakowanie.

Dopiero po takim przygotowaniu ściany możemy się zabrać za właściwe malowanie. Powodzenia!

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.