Jak przygotować pokój do malowania?

Remigisz Szulc
12.12.2023

Malowanie ścian to stosunkowo prosta czynność, którą może wykonać praktycznie każdy, osiągając zadowalający efekt estetyczny. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio przygotować pokój do malowania, oszczędzając sobie później męczącego sprzątania i mycia zachlapanych powierzchni. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego poradnika.

Zdemontuj wszystko, co tylko się da

Na początek zdemontuj obudowy włączników świateł, kontaktów, zdejmij listwy przypodłogowe, lampy, karnisz, rolety etc. Pozbądź się wszystkiego, co można łatwo i bezinwazyjnie zdemontować - to bardzo przyspieszy malowanie.

Zaizoluj przewody elektryczne

Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Po zdemontowaniu lamp czy kontaktów nie zostawiaj gołych, niezaizolowanych przewodów elektrycznych. Należy zasłonić je taśmą izolacyjną oraz dodatkowo taśmą malarską.

Zabezpiecz okna

Przyłóż się do tego, używając grubszej folii i dużej ilości taśmy malarskiej. Dzięki temu unikniesz później żmudnego zeskrobywania zaschniętej farby z szyby i ramy okiennej, co jest bardzo nieprzyjemne i czasochłonne.

Zabezpiecz podłogę

Kolejnym etapem jest ułożenie na podłodze kartonów, ewentualnie tektury falistej lub grubej folii. Daruj sobie cienką folię malarską – na pewno się nie sprawdzi, ponieważ szybko pojawią się w niej dziury, będzie się plątać pod nogami itd.

Zrób odcięcia taśmą malarską

Jeśli chcesz odciąć sufit od ścian, to użyj taśmy malarskiej o odpowiedniej szerokości, na przykład 38 mm. Taśmy użyj też do odcięcia różnych kolorów, które łączą się na sąsiednich ścianach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie