Jak przygotować ogród na dłuższy wyjazd właścicieli?

Maciej Piwowski
21.07.2020

Wypielęgnowany ogród zawsze jest oczkiem w głowie jego właścicieli, którym bardzo zależy na tym, aby prezentował się idealnie i cieszył oko o każdej porze roku. To jednak wymaga ogromnych nakładów pracy (nie wspominając już o pieniądzach). Problem zaczyna się w momencie, gdy właściciele przez dłuższy czas, na przykład 2-3 tygodnie, nie mogą własnoręcznie pielęgnować ogrodu, bo wyjeżdżają na wakacje, do sanatorium czy gdziekolwiek indziej. Jak przygotować ogród na ten okres, aby po powrocie nie zapłakać z rozpaczy na widok zaniedbanego terenu?

Skoszenie trawnika najniżej, jak się da

Oczywiście nie do „gołej ziemi”, bo to mu bardzo zaszkodzi. Warto natomiast ustawić ostrze kosiarki o jeden poziom niżej, dzięki czemu po powrocie nie zastaniemy w ogrodzie istnego buszu.

Zastosowanie systemu automatycznego podlewania

Krótko przed wyjazdem nie będzie już czasu na wykonanie kompleksowego systemu podlewania. Można się natomiast pokusić o zabezpieczenie przed suszą najbardziej wrażliwych roślin, czyli przede wszystkim kwiatów i bylin. W tym celu wystarczy kupić kilkadziesiąt metrów linii kroplującej, podłączyć ją do sterownika nakładanego na kran i ustawić podlewanie np. na godziny nocne. To sprytne i bardzo skuteczne rozwiązanie. Z kolei do kwiatów doniczkowych na tarasie można śmiało zastosować proste „poidełka”, które reagują na spadek wilgotności gleby.

Zabezpieczenie wrażliwych roślin przed nawałnicami

Podczas urlopu może się wydarzyć wszystko. Wyjeżdżamy, gdy panują upały, a już po kilku dniach okolicę nawiedzają intensywne burze czy nawalne deszcze. Wrażliwe rośliny, w tym drzewka owocowe, mogą tego nie wytrzymać. Dlatego dobrym pomysłem będzie ich zabezpieczenie na czas wyjazdu – można do tego użyć na przykład białej agrowłókniny czy tkaniny jutowej do ściółkowania upraw.

Dokładne odchwaszczenie

Najlepiej zrobić to na dzień przed wyjazdem – i zdecydowanie warto się do tego przyłożyć. Dokładne odchwaszczenie ogrodu i kostki brukowej da pewność, że po powrocie z urlopu nie zastaniemy widoku kilkudziesięciocentymetrowych chwastów, które nie tylko wyglądają okropnie, ale też mogą negatywnie wpłynąć na wzrost roślinności ozdobnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.