Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

Piotr Kowalczyk
15.06.2021

Wynajem mieszkań jest bardzo popularnym i wciąż opłacalnym sposobem na dochód pasywny. Warunkiem jest tutaj jednak znalezienie dobrego lokatora, czyli takiego, który zapłaci oczekiwaną przez nas kwotę czynszu, będzie dbać o użyczony mu lokal i nie spóźniać się z opłatami. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie takiego najemcy trzeba odpowiednio przygotować mieszkanie do wynajmu. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Wyposażenie kuchni

Większość potencjalnych najemców podejmuje decyzję o wynajęciu mieszkania na podstawie wyglądu, funkcjonalności i wyposażenia kuchni. Warto więc postarać się o to, aby prezentowała się ona schludnie. Nie musisz oczywiście inwestować dużych pieniędzy w piękną zabudowę – w zupełności wystarczające będą meble z marketu, o ile są dobrze dopasowane i niezniszczone. Wskazane jest również zapewnienie kompletnego wyposażenia kuchni, czyli m.in. piekarnika, lodówki, mikrofalówki, naczyń etc.

Zadbana łazienka

Kolejnym pomieszczeniem, którego wygląd może mieć decydujący wpływ na wybór potencjalnych najemców jest łazienka. Powinna być ona przede wszystkim czysta, bez wyraźnych śladów zużycia czy tym bardziej zniszczenia. Pęknięta muszla klozetowa, zbite drzwi prysznicowe, zardzewiała bateria umywalkowa – to wszystko może spowodować trudności ze znalezieniem lokatorów.

Łóżko w sypialni

Lokatorzy, którzy zdecydują się wynająć mieszkanie, z reguły chcą uniknąć bardzo wysokich kosztów na start. Jednym z nich byłaby konieczność zakupu łóżka i materaca. Dlatego warto zadbać, aby te elementy znajdowały się już na wyposażeniu sypialni. Koszt nie jest duży (może to być używane łóżko), a efekt będzie dużo lepszy.

Pojemna szafa na ubrania

Wskazane jest, aby w mieszkaniu znalazło się miejsce do przechowywania ubrań. Najlepsza byłaby zabudowa w przedpokoju lub w sypialni, ale wystarczająca powinna być też bardzo pojemna szafa. Taki element wyposażenia stanowi duży plus mieszkania i może skłonić potencjalnych lokatorów do zawarcia umowy najmu.

Neutralna kolorystyka

Szykując mieszkanie do wynajęcia nie warto malować ścian na swoje ulubione kolory. Dużo lepszym wyborem będzie postawienie na neutralną kolorystykę, czyli np. biel. Dzięki temu lokatorzy będą mogli dopasować wygląd mieszkania do własnych preferencji, bez ponoszenia wysokich kosztów remontowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.