Jak przygotować dom do wynajęcia jego części?

Antoni Kwapisz
17.04.2018

Właściciele dużych domów czasami stają przed problemem ponoszenia wysokich kosztów eksploatacji budynku. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które nie mieszkają już z dziećmi i muszą opłacać rachunki ze skromnej emerytury. Jeśli sprzedaż nieruchomości nie wchodzi w grę, to ciekawym pomysłem może być wynajęcie części domu lokatorom. Chętnych nie brakuje, dlatego znalezienie najemcy nie powinno trwać długo. Wcześniej warto jednak odpowiednio przygotować dom. Co powinno się w nim zmienić?

Osobne wejście

Jest niezbędne, aby zapewnić komfort lokatorom, a właścicielowi poczucie prywatności. Jedno wejście na dłuższą metę jest problematyczne, ponieważ lokatorzy mogą prowadzić zupełnie inny tryb życia, pracować w nocy, często wychodzić na miasto, przyprowadzać znajomych. Lepiej więc zawczasu stworzyć osobne wejście prowadzące prosto do wynajmowanej części – w domu nie powinno to być trudne.

Osobna kuchnia i łazienka

Trudno sobie wyobrazić, aby właściciel okazałego domu zechciał się dzielić kuchnią i łazienką z lokatorami. Byłoby to po prostu krępujące i mało komfortowe. Dlatego należy koniecznie wydzielić osobne pomieszczenia dla najemców. Kuchnia nie musi być przecież duża – może to być po prostu aneks stworzony w największym pokoju. Skromna łazienka z prysznicem też będzie wystarczająca.

Podliczniki zużycia mediów

Jeśli nieruchomość nie została oficjalnie podzielona, a jej część ma zostać wynajęta wyłącznie na podstawie umowy między właścicielem i najemcą, to nie ma prawnej możliwości osobnego rozliczania kosztu mediów. W takiej sytuacji niezbędne będzie zatem założenie podliczników, dzięki którym właściciel będzie mógł zażądać od najemców stosownej opłaty za prąd czy wodę.

Czasami właściciele decydują się na inne rozwiązanie, mianowicie wliczają przewidywane koszty mediów do czynszu. Jest to jednak ryzykowne. Nigdy nie wiadomo, czy lokatorzy nie lubią np. brać długich kąpieli i czy nie zużywają ogromnych ilości energii. Podliczniki są więc znacznie lepszym pomysłem.

Wydzielenie miejsca parkingowego

Jeśli właściciel domu nie korzysta z samochodu, to problemu nie ma. Jeśli jednak ma auto i codziennie wyjeżdża nim do pracy, to niezbędne będzie wydzielenie miejsca postojowego dla lokatorów. Chodzi o to, by samochód lokatorów nie blokował wyjazdu, co na dłuższą metę byłoby uciążliwe i na pewno stałoby się zarzewiem konfliktu.

Decydując się na wynajęcie części domu trzeba więc stosować się do jednej, kluczowej zasady: nie wolno dopuścić do sytuacji, w której właściciel i lokatorzy będą sobie wchodzić w paradę wbrew własnej woli. W przeciwnym razie ten układ na pewno się nie sprawdzi.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie