Kupno mieszkania, czy to na rynku wtórnym, czy pierwotnym, zawsze jest bardzo emocjonujące i stresujące. W końcu w grę wchodzą ogromne pieniądze, często pożyczone od banku, dlatego nikt nie chce ich wydać bezmyślnie. Właśnie dlatego naprawdę dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. Współpraca z doświadczonym pośrednikiem po prostu się opłaca. Jak przebiegają jej poszczególne etapy?
Po znalezieniu licencjonowanego (to bardzo ważne) biura nieruchomości można umówić się na pierwsze spotkanie. Pośrednik przeprowadzi dokładny wywiad z klientem, aby poznać jego oczekiwania. Przedstawi również warunki współpracy, które zostaną spisane w formie umowy. W tym dokumencie musi się również znaleźć informacja na temat wysokości prowizji pośrednika – w Polsce średnio wynosi ona 2% ceny netto nieruchomości.
Po podpisaniu umowy pośrednik rozpoczyna wyszukiwanie ofert spełniających oczekiwania klienta. Gdy zbierze ich kilka dzwoni i umawia kolejne spotkanie, na którym zostaną przedstawione wybrane nieruchomości. Klient może zgłosić swoje uwagi, z góry odrzucić propozycje lub wybrać którąś. Wówczas pośrednik umawia spotkanie z właścicielem (lub jego przedstawicielem), które będzie połączone z oględzinami nieruchomości.
Jeśli nieruchomość przypadnie klientowi do gustu, następuje etap negocjowania ceny jej zakupu. Można to zlecić pośrednikowi i jest to dobre rozwiązanie, ponieważ specjalista ma odpowiednie rozeznanie w rynkowych realiach i wie, jak daleko może się posunąć w swoich propozycjach. Tym samym negocjacje przebiegają szybciej i są bardziej skuteczne. Oczywiście ostateczna decyzja i tak należy do nabywcy.
Po uzgodnieniu ceny zakupu można przejść do załatwiania wszystkich formalności. Dobry pośrednik przygotuje niezbędne dokumenty, w tym draft umowy kupna-sprzedaży. Pomoże też w znalezieniu biura notarialnego i umówi obie strony na sporządzenie aktu. Pośrednik przez cały czas powinien monitorować, czy transakcja przebiega zgodnie z przepisami i odpowiadać na wszelkie wątpliwości klienta.
Po doprowadzeniu transakcji do szczęśliwego finału pośrednikowi pozostaje już tylko przekazanie kluczy do lokalu nabytego przez klienta. Ostatnim etapem jest rozliczenie się z usługi pośrednictwa. Biuro nieruchomości wystawia fakturę z terminem płatności prowizji w ustalonej wysokości.
Współpraca z dobrym pośrednikiem nieruchomości jest więc łatwa, wygodna i znacznie zwiększa bezpieczeństwo nabywcy. Tym samym nie warto z niej rezygnować, nawet za cenę prowizji.