Jak profesjonalnie wyczyścić podłogę?

Piotr Kowalczyk
22.12.2015

Czyszczenie podłóg jest jedną z głównych czynności domowych, która wydaje się prosta. Jednak każda czyszczona powierzchnia wymaga odpowiedniego środka i urządzenia lub przestrzegania podstawowych zasad sprzątania, żeby ją nie zniszczyć.

Główne zasady

Podłogi drewniane, panele laminowane, terakota lub płytki ceramiczne to tylko niektóre typy powierzchni, które są do wyczyszczenia w domu albo w biurze. Podłoga drewniana – w 100% naturalna – czyszczona i pielęgnowana w nieodpowiedni sposób staje się szara, przesuszona i matowa. Jako materiał higroskopijny, dobrze pochłania wodę, co tylko ją niszczy. Dlatego jak najmniej wody w jej pielęgnacji to główna zasada. To, jak ją wyczyścimy uzależnione jest od jej wykończenia, czyli czy została wykończona lakierem czy olejem. Są bowiem środki, które są przeznaczone do powłok lakierowanych i olejowanych. Preparaty te nie tylko czyszczą, a więc usuwają zabrudzenia, osad i tłuszcze, ale również pielęgnują, co pozwala zachować jej naturalny wygląd na dłużej. Panele laminowane, wykonane z materiałów drewnopochodnych, przyciągają kurz, więc należy je regularnie myć szmatką albo mopem zwilżonym wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Nie zaleca się używania szczotek, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię. W przypadku zastosowania środków nabłyszczających są dodatkowo lśniące oraz zabezpieczone przed brudem i ścieraniem. Najbardziej trwałe, podłogi kamienne, dobrze zabezpieczone i konserwowane nie będą wymagały renowacji przez wiele lat.

Natomiast płytki ceramiczne możemy wyczyścić wodą z płynem do naczyń oraz ewentualnie kilkoma kroplami płynu nabłyszczającego. Brudzą się nie tylko same płytki, ale również fugi, na których osadza się brud i kurz, tłuszcz i inne plamy, np. z soków. Można je wyczyścić przy pomocy specjalnego środka do czyszczenia fug albo domowymi sposobami. Jednak nigdy nie eksperymentujmy z nowymi środkami, gdyż można uzyskać efekt odwrotny, czyli zniszczyć powierzchnię.

Maszyny do podłóg

Do czyszczenia podłóg w dużych obiektach handlowych i biurowych można zatrudnić firmę, która dysponuje odpowiednimi urządzeniami. Najważniejsze w sprzątaniu dużych obiektów to czysta podłoga. Dlatego odkurzacze przemysłowe, szorowarki automatyczne i zamiatarki dla powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych obiektu oraz urządzenia do prania wykładzin i szorowarki i polerki jednotarczowe to niektóre maszyny, dzięki którym magazyn oraz galeria handlowa i pomieszczenia biurowe są dokładnie posprzątane.

Jedną z firm, która zajmuje się szeroką dystrybucją i serwisem tego typu sprzętu jest firma Dawo z Lublina. W ofercie znajdują się m.in. takie urządzenia jak zmywarka do posadzek, wiele rodzajów myjek, szorowarek, zamiatarek czy odkurzaczy. Są to maszyny wysokiej klasy, które poradzą sobie w różnych, trudnych warunkach.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.