Użytkowanie domowego kominka daje mnóstwo przyjemności, a dla wielu osób jest także sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Decydujący wpływ na komfort palenia w domowym wkładzie kominkowym ma jednak jakość drewna. Chodzi nie tylko o jego gatunek, ale także stopień wysuszenia. Drewno powinno być sezonowane przez minimum 2 lata od ścięcia, w dodatku w odpowiednich warunkach. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przechowywać drewno kominkowe.
Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed właścicielem kominka, jest dokładne porąbanie drewna. Oczywiście dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której kupujemy drewno w tzw. okrąglakach lub w balach do samodzielnego pocięcia. Optymalnie będzie przygotować kawałki o długości 20-40 centymetrów, co ułatwi układanie – drewno zajmie też znacznie mniej miejsca.
Zdecydowanie najlepszym miejscem jest specjalnie przygotowana drewutnia. Może to być wydzielony fragment ogrodowej szopki. Ważne, aby mieć łatwy dostęp do drewutni, co ułatwi układanie i późniejsze przenoszenie drewna do domu.
Wielkość drewutni oczywiście zależy przede wszystkim od tego, jakie jest zapotrzebowanie na drewno kominkowe w domu. Jeśli piece kominkowe są rozpalane okazjonalnie, w zupełności wystarczy pomieszczenie o powierzchni 2 metrów kwadratowych. Jeśli jednak kominek stanowi podstawowe źródło ciepła, trzeba przygotować znacznie więcej miejsca – nawet 10-12 metrów kwadratowych.
Przechowywanie drewna kominkowego w drewutni jest najwygodniejsze i najefektywniejsze, ale w momencie, gdy właściciel nie może sobie pozwolić na jej postawienie, musi zdecydować się na alternatywne rozwiązanie.
Popularnym sposobem jest magazynowanie drewna przy ścianie budynku. Ma to swoje plusy i minusy. Po stronie zalet wymieniamy brak kosztów związanych z budową drewutni oraz łatwy dostęp do drewna. Bezapelacyjną wadą jest to, że drewno będzie narażone na ciągłe zawilgocenie, co znacznie wydłuży okres schnięcia.
Rada
Decydując się na przechowywanie drewna kominkowego przy ścianie domu, pamiętaj o zachowaniu minimum 5 centymetrów odstępu – dzięki temu ściana nie będzie narażona na zabrudzenie czy zawilgocenie.
Drewno kominkowe można także przechowywać np. na środku trawnika, co oczywiście jest mało praktyczne i estetyczne, ale stanowi pewne rozwiązanie dla osób, które nie mają innego wyjścia. W takiej sytuacji pamiętajmy jednak, aby bardzo dokładnie poukładać polana, by nie dopuścić do przewrócenia się konstrukcji np. pod naporem wiatru. Gotowy stos należy też przykryć specjalną plandeką do drewna, która nie dopuści do zawilgocenia polan, a jednocześnie umożliwi swobodną cyrkulację powietrza.