Jak powiesić telewizor na ścianie?

Piotr Kowalczyk
26.07.2021

Wiszący telewizor jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nie zajmuje miejsca na stoli RTV (z którego można nawet zrezygnować), nie ma problemu z plączącymi się kablami, a przy tym wygląda efektownie i gwarantuje dobrą widoczność obrazu z każdego miejsca w salonie. Decydując się na taką opcję musisz jednak zadbać o prawidłowe powieszenie telewizora. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Rozwiąż kwestię zasilania

Idealnie będzie, jeśli tuż za telewizorem uda się umieścić gniazdko prądowe i antenowe. Wówczas nie będzie problemu z widokiem kabli zwisających zza telewizora. Jeśli nie ma takiej możliwości, to estetycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie maskownicy.

Ustal wysokość

Telewizor nie powinien być wieszany zbyt wysoko, ponieważ to z jednej strony źle wygląda, a z drugiej może odbić się na komforcie oglądania – zwłaszcza, jeśli dany model ma kiepskie kąty wyświetlania obrazu. Optymalna wysokość to taka, gdy górna krawędź ekranu znajduje się na wysokości czubka głowy najwyższej osoby w domu siedzącej na sofie.

Odpowiedni uchwyt

Na rynku znajdziemy różne rodzaje uchwytów telewizyjnych – na wysięgniku, jak i statycznych. Na pewno warto postawić na taki, który umożliwi delikatne odchylenie telewizora. Pamiętaj, że uchwyty wysięgnikowe zajmują sporo miejsca, przez co telewizor będzie dość mocno odstawać od ściany. Najważniejsze jest natomiast to, aby uchwyt był prawidłowo dobrany do rozmiaru oraz ciężaru telewizora.

Sprawdź nośność ściany

Montaż telewizora na słabej ścianie jest bardzo ryzykownym pomysłem. Dlatego koniecznie sprawdź, jaka jest jej nośność. Najgorzej pod tym względem wypadają ściany zbudowane z betonu komórkowego o niskiej gęstości. Tutaj montaż nadal będzie możliwy, ale dla bezpieczeństwa radzimy zastosować tzw. kotwę chemiczną – to dużo lepsze rozwiązanie niż klasyczny kołek do betonu.

Poziomowanie

Przyłóż uchwyt do ściany w docelowym miejscu i zaznacz punkty wiercenia, koniecznie kontrolując poziom. Wiele uchwytów ma już wbudowane poziomice, jednak ich precyzja bywa dość dyskusyjna, dlatego dla pewności warto jeszcze użyć własnej poziomicy.

Montaż telewizora

Po przymocowaniu podstawy uchwytu przechodzimy do montażu jego drugiej części do pleców telewizora. Następnie pozostało już tylko powiesić urządzenie (najlepiej w dwie osoby) i wyregulować ustawienie ekranu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.