Jak poprawić wygląd dachu blaszanego?

Mariusz Siwko
29.06.2020

Dach jest zwieńczeniem każdego domu, które zabezpiecza konstrukcję przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak opady deszczu czy śniegu. Zachowanie nienagannej kondycji dachu jest kluczem do jego prawidłowego funkcjonowania na długi czas. Podstawowym działaniem utrzymania dachów jest przede okresowe mycie oraz malowanie dachu. Wykonywanie tych czynności regularnie pozwala chronić dach przed działaniem deszczu, promieni słonecznych i wiatru. Wskazówki do prawidłowego wykonania prac porządkowych dachu przedstawiamy poniżej.

Mycie dachu

Jeżeli chcemy utrzymać dach w dobrym stanie pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest mycie dachu. Niezależnie od rodzaju poszycia, mycie dachu jest zawsze wskazane. Regularne zmywanie zabrudzeń takich jak porosty, mchy, kurz czy glony czasem może nawet pozwolić uniknąć bardziej rozległych prac. Jest to działanie nie wymagające specjalistycznych umiejętności lub wiedzy. Oczywiście należy jednak pamiętać  o zachowaniu pewnych prostych zasad oraz zasad bezpieczeństwa. Żeby mycie było efektywne należy je wykonać tak jak nakazuje logika ze szczytu dachu ku dołowi.

Umożliwi to spłynięcie wszystkich powstałych zabrudzeń i osadów. Jeżeli chcemy być bardziej dokładni możliwe jest użycie środków myjących. Zasada, którą koniecznie powinno się zastosować jest dostosowanie płynów odpowiednich do danego rodzaju poszycia. Szczególną ostrożność należy zachować przy dachach powlekanych dodatkowymi powłokami. Nieadekwatny preparat może bowiem trwale uszkodzić nawierzchnię, co pozbawi jej podstawowych właściwości. Wszelkie środki myjące muszą zostać każdorazowo dokładnie zmyte dużą ilością wody. Zapobiegnie to osadzaniu się płynu do mycia na powierzchni dachu.

Malowanie dachu blaszanego

W celu zwiększenia efektu odświeżenia po umyciu dachu można pokusić się o malowanie dachu. Technika ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku dachów blaszanych. Zanim przejdziemy do samego malowania należy sprawdzić czy na powierzchni blachodachówki nie pojawiły się odpryski pęknięcia lub korozja. Jeżeli wystąpi któryś z powyższych problemów, przed malowaniem konieczne jest usunięcie wszelkich odstających uszkodzeń, aby wyrównać powierzchnię blachy. W przeciwnym razie, pod farbę w takich miejscach może dostać się powietrze, a w konsekwencji mogą pojawić się pęcherze, które pękając przerwą ciągłość warstwy.

Jeżeli ten warunek jest już spełniony, można przystąpić do malowania po uprzednim umyciu dachu, które zostało opisane powyżej. O ile w przypadku mycia pogoda nie gra aż tak dużej roli, to już przy malowania należy ściśle przestrzegać warunków atmosferycznych, w których przeprowadzamy tę czynność. Nasłonecznienie oraz wilgotność nie powinny być zbyt wysokie a temperatura nie osiągać skrajnych wartości takich jak mrozy czy upały. Na tak przygotowaną blachodachówkę nakładamy minimum dwie warstwy farby. Można zrobić według uznania pędzlem, wałkiem malarskim lub innymi tego typu przyrządami. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy upewnić się, że jest ona sucha zanim przystąpimy do nałożenia następnej. Po wyschnięciu wszystkich nałożonych warstw farby pozostaje już tylko podziwianie pięknego nowego oblicza domu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie