Jak oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu? 5 sprawdzonych sposobów

Maciej Piwowski
26.09.2016

Koszty ogrzewania stanowią około 50% wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem domu, jakie ponoszą Polacy. Jest więc na czym oszczędzać. Szczególnie, że większość z nas popełnia kardynalne błędy, przez które z portfeli uciekają nam kolejne złotówki. Zupełnie niepotrzebnie. Na ogrzewaniu można zaoszczędzić nie obniżając jednocześnie komfortu cieplnego. Jak? Oto 5 sposobów.

  1. Obniż temperaturę w mieszkaniu – tylko Ci się wydaje, że musisz utrzymywać temperaturę na poziomie 23 stopni Celsjusza, bo poniżej tej wartości trzęsiesz się z zimna. To wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Ludzki organizm jest zmiennocieplny i momentalnie przyzwyczaja się do nowych warunków termicznych. Nie musisz wcale przesadzać. Wystarczy, że obniżysz temperaturę o 1 stopień, a rachunki za ogrzewanie spadną o przynajmniej 10%. Pamiętaj też, że optymalna temperatura dla ludzkiego organizmu wynosi 20-21 stopni. Wówczas najlepiej pracuje układ odpornościowy.
  2. Zainwestuj w głowice – jeśli masz stare grzejniki bez głowic termostatycznych, to szybko zainwestuj w ich zakup. Dzięki sterowaniu pracą grzejnika możesz zaoszczędzić nawet 20% kosztów ogrzewania. Głowice są tanie, w dodatku pozwalają dostosować temperaturę w danym pomieszczeniu do własnych oczekiwań.
  3. Wietrz pomieszczenia – ale krótko i intensywnie. Marnotrawstwem jest uchylanie okien na całe dnie i jednoczesne zwiększanie temperatury w pomieszczeniu. Dużo lepsze efekty przyniesie Ci wietrzenie mieszkania przez około 20 minut, gdy szeroko otworzysz okna i skręcisz grzejniki. W dodatku zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy.
  4. Sprawdź działanie grzejników – zapowietrzony grzejnik nie jest w stanie ogrzać pomieszczenia na niskim parametrze temperatury, co wymusza ciągłe podgrzewanie wody krążącej w instalacji. Dlatego koniecznie sprawdź, czy grzejniki w Twoim mieszkaniu nie są zapowietrzone. Jeśli to stary typ grzejników, odpowietrzenie zleć hydraulikowi, bo możesz zalać mieszkanie. W przypadku nowych grzejników nie ma z tym żadnego problemu – posiadają one automatyczne odpowietrzniki. Wystarczy delikatnie poluzować śrubkę i zakręcić, gdy przestanie lecieć powietrze.
  5. Obniżaj temperaturę, gdy nie ma Cię w domu – po co ogrzewać mieszkanie, skoro ciepło robi się tylko kwiatkom? Warto zainwestować w centralny sterownik ogrzewania, dzięki któremu szybko ustawisz żądaną temperaturę w mieszkaniu lub zaprogramujesz urządzenie, aby pracowało automatycznie. Temperaturę obniżaj też na noc – będzie Ci się lepiej spać, szczególnie ze świadomością, że oszczędzasz sporo pieniędzy.

Najważniejsza jest zmiana przyzwyczajeń, które zawsze okazują się być szkodliwe dla kondycji domowego budżetu. Stosuj się do tych zasad, a szybko zauważysz, że rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie