Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem do utwardzania powierzchni w ogrodzie. Jedną z jej zalet jest trwałość, ale nawet najdroższa i najsolidniejsza kostka po latach użytkowania będzie się prezentować mało efektownie. Na szczęście można sobie z tym poradzić bez pomocy fachowców. Sprawdź, jak odświeżyć kostkę brukową w ogrodzie.
Mech jest jednym z największych problemów, z jakimi borykają się właściciele kostki brukowej wokół domu. Szczególnie chętnie porasta on powierzchnię od strony północnej oraz tam, gdzie regularnie stoi woda. Mchu pozbywamy się mechanicznie. Będzie z tym trochę pracy, ale warto się za to zabrać, ponieważ to pierwszy krok w kierunku do przywrócenia kostce dawnego blasku.
Podobnie robimy z chwastami, które lubią wyrastać spomiędzy kostek. Najlepiej usunąć je ręcznie, choć można też ułatwić sobie zadanie i użyć środka chemicznego. Inną metodą jest wypalanie, jednak potrzebna jest do tego specjalna wypalarka.
Akcentujemy tutaj słowo „porządne”. Zwykłe zamiecenie chodników i podjazdu niewiele da, zwłaszcza wtedy, gdy kostka jest zaniedbana. Należy do tego użyć szczotki z twardym włosiem, która pozwoli pozbyć się brudu z fug oraz dodatkowo usunie resztki roślin, w tym mchu.
Myjka ciśnieniowa bardzo ułatwia czyszczenie kostki brukowej. Jeśli jej nie masz, to pożycz sprzęt od kogoś znajomego lub kup myjkę na przecenie – przyda Ci się jeszcze wiele razy. Dla zwiększenia efektywności mycia warto zastosować specjalny środek chemiczny do mycia kostki brukowej, który rozpuszcza zabrudzenia.
Mogą one pochodzić nie tylko z nieszczelnej miski olejowej w samochodzie, ale też np. być pamiątką po grillowaniu. Do usuwania takich plam używamy specjalnego środka chemicznego. Nakładamy, czekamy kilka minut, a następnie intensywnie szorujemy twardą szczotką.
Po umyciu i wyschnięciu kostki brukowej można się zabrać za ostatnią czynność, czyli impregnację. Jest to bardzo dobry sposób na zachowanie koloru kostki. Na rynku znajdziesz najróżniejsze impregnaty, w tym takie, które dają efekt mokrej kostki brukowej. Ich nakładanie nie jest trudne, choć warto mieć do dyspozycji rozpylacz.