Odpowietrzanie grzejników jest standardową procedurą eksploatacyjną. W każdej, nawet bardzo dobrze wykonanej instalacji grzewczej, może okresowo pojawiać się powietrze. Ma ono negatywny wpływ na sprawność układu, co obniża komfort termiczny mieszkańców i naraża właściciela na dodatkowe koszty. W tym poradniku podpowiadamy, jak łatwo odpowietrzyć grzejnik zaopatrzony w zawór odpowietrzający. Poradzi sobie z tym dosłownie każdy.
Typowym i trudnym do przeoczenia objawem są szumy dobiegające z grzejnika, słyszalne zwłaszcza w nocy. Zawsze świadczy to o obecności powietrza w układzie. Wówczas warto przeprowadzić dodatkowe „śledztwo” i sprawdzić, czy przypadkiem grzejnik nierównomiernie się nagrzewa. Jeśli kaloryfer jest ciepły tylko do połowy, a w pomieszczeniu nie można uzyskać pożądanej temperatury, to mamy już pewność, że doszło do zapowietrzenia kaloryfera.
Dlaczego tak się dzieje? Najczęstszym powodem jest delikatna nieszczelność instalacji. Może to być również efekt dopuszczenia wody do grzejnika bez jego odpowietrzenia. Na pewno nie należy tego bagatelizować, ponieważ zapowietrzony grzejnik nie działa w sposób prawidłowy, przez co rosną koszty ogrzewania, a obniża się wydajność instalacji.
Pierwszą czynnością, jaką warto wykonać, jest dopuszczenie wody do instalacji tak, aby osiągnąć ciśnienie około 1,3 bar. Dzięki temu woda wypchnie powietrze ku górze grzejnika, co umożliwi dokładne odpowietrzenie kaloryfera.
Następnie zakręcamy zawór termostatyczny (głowicę) – musi być ustawiony w pozycji zerowej (symbol śnieżynki lub cyfra „0”).
Po przeciwległej do głowicy stronie grzejnika znajdujemy zawór odpowietrzający. Podkładamy pod niego jakieś naczynie (najlepiej plastikową miseczkę). Bierzemy kluczyk lub płaski śrubokręt z cienką końcówką i odkręcamy śrubkę w zaworze – robimy to delikatnie. W tym momencie usłyszymy syk powietrza. Gdy grzejnik zostanie odpowietrzony, z zaworu zacznie się wydobywać woda. Wówczas zakręcamy śrubkę.
Następnie trzeba uzupełnić wodę w instalacji, ponieważ ciśnienie mogło spaść poniżej zalecanej wartości. Profilaktycznie można powtórzyć odpowietrzanie grzejnika. Tak samo postępujemy z pozostałymi kaloryferami w domu, pamiętając o tym, by po zakończeniu operacji ustawić zawór termostatyczny w pożądanej pozycji.