Jak odnowić starą łazienkę bez remontu?

Mateusz Nowak
07.10.2019

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu czy mieszkaniu. Pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale także powinna stwarzać warunki do zrelaksowania się po ciężkim dniu oraz oczywiście spełniać oczekiwania estetyczne właścicieli. Z czasem nawet bardzo dobrze wykończona łazienka traci jednak swój pierwotny blask, na co wpływa przede wszystkim jej intensywne eksploatowanie. Odnowienie starej łazienki nie musi wcale wiązać się z zaplanowaniem drogiego i uciążliwego remontu. Kilka sprytnych trików znajdziesz w naszym poradniku.

Czyszczenie fug

Prosta, choć czasochłonna czynność, która potrafi zdziałać cuda. Po latach fugi w Twojej łazience z pewnością nie prezentują się zbyt ciekawie i trudno nawet powiedzieć, jaki mają kolor. Jest to zupełnie normalne zjawisko, wynikające z działania wilgoci oraz środków chemicznych. Najwyższy czas coś z tym zrobić.

Czyszczenie fug wymaga oczywiście dużo cierpliwości i sumienności, ale uwierz, że efekt będzie świetny i Twoja łazienka bardzo niskim kosztem znacząco zyska na estetyce. Fugi można czyścić np. roztworem sody oczyszczonej i soku z cytryny.

Nowe dywaniki i ręczniki

Nie wydasz na nie dużo, a efekt będzie świetny. Pamiętaj, aby dobrać ręczniki i dywaniki podłogowe pod kątem aktualnego wyglądu łazienki. Chodzi o to, aby „nie gryzły” się one z designem pomieszczenia. Jeśli łazienka była remontowana 10 lat temu, to pewnie trochę już trąci myszką. W takiej sytuacji nie ma sensu umieszczać w niej super nowoczesnych dywaników i minimalistycznych ręczników, bo efekt będzie bardzo sztuczny.

Magia dodatków

Dodatki zawsze odmieniają wygląd pomieszczenia, nawet jeśli tło się w ogóle nie zmienia. Po latach na pewno Twoja łazienka jest już trochę zagracona i zapanował w niej mały chaos. Czas więc pozbyć się wszystkiego, co jest niepotrzebne (puste opakowania po kosmetykach, jakieś ozdoby, które kompletnie nie pasują do wystroju) i w to miejsce dać dodatki, które świetnie współgrają z designem łazienki. Mogą to być tylko drobiazgi, chociażby świeczki czy nowe doniczki do kwiatów – ważne, aby w łazience znów można było dostrzec jakiś zamysł stylistyczny.

Zmiany w oświetleniu

Tutaj nie obejdzie się pewnie bez drobnych przeróbek instalacji, ale jeśli Ty lub ktoś z Twoich znajomych „ogarniacie” elektrykę, to spokojnie sobie z tym poradzicie. Drobne modyfikacje w systemie oświetleniowym potrafią całkowicie odmienić wygląd łazienki, a przy okazji poprawić jej funkcjonalność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.