Jak odgrodzić się od sąsiada? Wskazówki dla urządzających ogród

Mariusz Siwko
25.08.2020

Uczynny sąsiad to skarb, ale wiadomo, że nie wszyscy mają tyle szczęścia. Może się okazać, że osoba mieszkająca po drugiej stronie płotu należy do tych, z którymi nie chcemy mieć zbyt dużo do czynienia. W takiej sytuacji należy szybko pomyśleć o skutecznym odgrodzeniu się od sąsiada, by móc komfortowo przebywać w ogrodzie i zapewnić sobie odrobinę intymności. Wybór rozwiązań jest bardzo szeroki, ale które z nich będzie najlepsze? Wybraliśmy kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę.

Płot lamelowy

Czyli wykonany z drewna lub – to coraz częstsze rozwiązanie – z kompozytu. Taki płot bardzo skutecznie odgradza od nielubianego sąsiada, gwarantując pełną intymność. Jednocześnie jest na tyle estetyczny, że sąsiad raczej nie powinien zgłaszać żadnych obiekcji. Dodatkowym atutem jest fakt, że płot lamelowy spokojnie można postawić własnymi siłami. Nie jest do tego potrzebna żadna super solidna konstrukcja. Cena za jedno przęsło waha się od około 50 do kilkuset złotych, w zależności od rodzaju materiału oraz oczywiście estetyki produktu.

Nasadzenia

Najprostszy, na dłuższą metę najskuteczniejszy, ale jednocześnie wymagający cierpliwości sposób. No chyba, że Cię na to stać i możesz sobie pozwolić na zasadzenie na przykład 2-metrowych tui. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, to niestety, ale musisz się liczyć z tym, że kilkudziesięciocentymetrowe sadzonki oddzielą Cię od sąsiada dopiero za kilka lat. Na pocieszenie: takie odgrodzenie jest bardzo estetyczne.

Płot betonowy

Opcja kontrowersyjna, ponieważ sąsiad może kategorycznie zaprotestować przeciwko ustawiania płotu betonowego. Trudno się też dziwić, skoro mówimy tutaj o raczej mało estetycznym elemencie ogrodowym. Płot betonowy należy traktować, jako ostateczność. Raczej szpeci on ogród, dlatego sugerujemy skupienie się na innych rozwiązaniach z naszej listy.

Pnącze

To bardzo ciekawy pomysł, głównie dlatego, że rośliny pnące rosną bardzo szybko. Może się okazać, że po posadzeniu kilku sadzonek np. winorośli wiosną, jesienią Twój ogród będzie już całkowicie odgrodzony od sąsiada. Pamiętaj jednak, że jeśli zależy Ci na całorocznej intymności, musisz postawić na pnącze zimozielone – tutaj oczywistym wyborem będzie bluszcz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.