Jak kupić tanią działkę budowlaną? Kieruj się tymi wskazówkami

Marek Szydełko
25.02.2022

Ceny działek budowlanych w ostatnich latach dosłownie wystrzeliły za sprawą ogromnego popytu. Wiele osób widząc szaleńcze wyceny mieszkań woli przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego na wybudowanie znacznie większego domu pod miastem. Pierwszą przeszkodą na drodze do zrealizowania tego celu zwykle jest właśnie znalezienie działki, która nie będzie kosztować małej fortuny. Wciąż można kupić tanie działki budowlane, ale wymaga to odrobiny zaangażowania i kreatywności. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek – i nie chodzi wcale o działki pozbawione dostępu do mediów.

Unikaj działek w najmodniejszych miejscowościach

Najwyższe ceny osiągają grunty znajdujące się w gminach, do których najchętniej wyprowadzają się mieszkańcy dużych miast. Są to gminy dobrze skomunikowane z aglomeracjami, znajdujące się w odległości maksymalnie kilkunastu kilometrów od centrum.

Zamiast upierać się przy zakupie działki tam, „gdzie wszyscy”, warto poszukać nieco dalej. Czasami różnica +/- 5 kilometrów, pomijalna w kontekście codziennych dojazdów do pracy i szkoły, może oznaczać cenę działki niższą nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Rozejrzyj się za działką budowlaną w mieście

Paradoksalnie działki budowlane znajdujące się w granicach administracyjnych dużych miast mogą być tańsze niż te w podmiejskich gminach. Z czego to wynika? Przede wszystkim z mniejszego metrażu, mniej atrakcyjnej okolicy, a także przeświadczenia, że życie w mieście oznacza skazywanie się na wdychanie smogu i ciągłe hałasy. To nie do końca prawda.

Działka budowlana w mieście ma szereg zalet, przede wszystkim zapewnia łatwiejszy dostęp do miejskiej infrastruktury, komunikacji publicznej, szkół, przedszkoli, sklepów etc. Dlatego nie odrzucaj z góry pomysłu zakupu gruntu w granicach miasta.

Działka o nietypowym kształcie może być dobrą okazją

Większość inwestorów szuka dziś działek budowlanych o powierzchni do 1000 metrów kwadratowych, najlepiej w kształcie prostokąta. Nie dziwi zatem, że takie grunty osiągają najwyższe wyceny. Jeśli nie stanowi to dla Ciebie kluczowej kwestii, to rozejrzyj się za działką o nietypowym kształcie, na przykład trapezowej.

Takie działki cieszą się mniejszym zainteresowaniem z uwagi na ich trudniejsze zagospodarowanie oraz potencjalne ograniczenia w zakresie wyboru projektu domu. Jednak z drugiej strony może to być naprawdę dobra okazja inwestycyjna. Potencjał działki pomoże Ci

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.