Jak kupić swoje pierwsze mieszkanie

Jerzy Biernacki
26.01.2016

Wejście na rynek mieszkaniowy nie jest proste. Pomijając już sam aspekt finansowy, jest to kwestia podjęcia bardzo wielu decyzji o długofalowych konsekwencjach.

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć dotyczy tego, czy chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy mieszkanie od dewelopera Zabrze. To istotne, ponieważ każdy wybór pociąga za sobą dodatkowe kwestie finansowe - w przypadku rynku wtórnego jest to podatek, w przypadku zaś pierwotnego: konieczność urządzenia mieszkania od zera. Pomijając wątek finansowy, trzeba wziąć pod uwagę, że kupując mieszkanie nowe, w którym nikt jeszcze nie mieszkał, dostajemy czystą kartę: lokal, w którym nie ma nic, ale w którym jednocześnie możemy zaplanować wszystko: od przestawienia ścian działowych po wybór najdrobniejszych detali wystroju. Zazwyczaj łatwiej jest zrobić wszystko na nowo niż zmieniać zastane rozwiązania - szczególnie w mieszkaniach wybudowanych kilkadziesiąt lat wcześniej.

Poszukując mieszkania w Zabrzu należy także zastanowić się nad tym, czy jako właściciele sami chcemy w nim mieszkać, czy też planujemy zarabiać na wynajmie. A może rozważamy opcję pośrednią, czyli np. odnajęcie jednego pokoju, podczas gdy sami zajmiemy resztę mieszkania? Rozwiązanie to - choć niektórym może wydać się mało komfortowe - ma swój duży plus: opłata za wynajem pokryje część lub całość raty kredytu. Kolejny warty do przemyślenia aspekt to kwestia tego, ile czasu planujemy mieszkać w naszym pierwszym mieszkaniu: czy szukamy lokalu, który będzie odpowiadał naszym zwiększającym się potrzebom i w którym będziemy mieszkać do końca życia, czy raczej szukamy niewielkiego lokum do pomieszkania w nim na kilka lat, do czasu kiedy warunki finansowe i potrzeby pozwolą nam na zakup większego mieszkania.

Jest to kwestia ważna o tyle, że mając ją na uwadze możemy odpowiednio umeblować mieszkanie - bo czy np. opłaca się inwestować w drewniane podłogi w mieszkaniu, które opuścimy już za kilka lat?

Oczywiście, nie zawsze jesteśmy przewidzieć wszystkie sytuacje życiowe. Dlatego w każdym wypadku należy kupować mieszkanie wykonane z wysokiej jakości materiałów, zlokalizowane w przyjemnej okolicy, o rozsądnym rozkładzie pomieszczeń. Takie mieszkanie łatwiej pomieści powiększającą się rodzinę, a dobre wykonanie pomoże w sprzedaży mieszkania od dewelopera Zabrze z zyskiem. Ciekawą ofertę mieszkań w Zabrzu można znaleźć między innymi u dewelopera Trojan.katowice.pl, który specjalizuje się w budynkach mieszkalnych oraz lokalach usługowych zlokalizowanych na Śląsku.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.