Jak kupić mieszkanie taniej? Sprawdzone sposoby

Remigisz Szulc
30.03.2018

Zakup mieszkania to ogromna inwestycja, która często oznacza konieczność zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Rozsądnie jest więc poszukać takiego lokalu, który spełnia potrzeby rodziny, ale jednocześnie kosztuje jak najmniej. Można to zrobić, ale trzeba się liczyć z pójściem na pewne kompromisy. W tym poradniku podpowiadamy, jak kupić mieszkanie taniej, nawet w czasach boomu mieszkaniowego.

Lokal do remontu

Zrujnowane czy od wielu lat nieodnawiane mieszkania są łakomym kąskiem dla łowców okazji. To również dobry pomysł dla osób, które chcą zaciągnąć jak najniższy kredyt i przeprowadzić remont własnymi siłami (czy z pomocą rodziny). Trzeba jednak pamiętać, że popyt na takie mieszkania jest ogromny, co oznacza konieczność podjęcia błyskawicznej decyzji.

Mieszkanie w suterenie

Takie lokale nie są zbyt popularne, ponieważ mają poważną wadę: są niskie i z reguły ciemne. Jeśli jednak głównym kryterium ma być niska cena zakupu, to warto wziąć tę opcję pod uwagę. Mieszkania w suterenie znajdują się w praktycznie każdym mieście. Przy odrobinie wyobraźni lub pomocy architekta można taki lokal całkiem atrakcyjnie wykończyć.

Mieszkanie na poddaszu

Ten lokal jest przeciwieństwem mieszkania w suterenie. Mamy tutaj do czynienia ze sporą, zwykle bardzo wysoką powierzchnią. Nie wszyscy chcą mieszkać na poddaszu, ponieważ kojarzymy takie lokale z niską temperaturą zimą i nadmiernym nagrzewaniem się latem. Wystarczy jednak zainwestować w odpowiednią warstwę izolacji, by przy odrobinie kreatywności zostać właścicielem naprawdę atrakcyjnego, nietuzinkowego mieszkania.

Mieszkanie z licytacji komorniczej

To spore ryzyko, ponieważ mówimy o mieszkaniach, które nie zawsze mają uregulowane kwestie własnościowe. Może się więc okazać, że kupisz nieruchomość z lokatorami, co będzie ogromnym problemem. Atutem jest natomiast możliwość „upolowania” mieszkania w bardzo atrakcyjnej cenie, o ile oczywiście uda Ci się przelicytować pośredników nieruchomości.

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty

To wciąż bardzo ciekawa opcja dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem. Wielka płyta nie cieszy się szczególną popularnością i przegrywa pod tym względem z tzw. nowym budownictwem. Można to wykorzystać i wynegocjować zakup przytulnego, dobrze zlokalizowanego mieszkania. Wiele bloków z wielkiej płyty przeszło już wymiany instalacji, co stanowi dodatkowy atut.

Jak widzisz są sposoby na to, by kupić mieszkanie taniej i nie brać na swoje barki bardzo dużego kredytu z wieloletnim okresem spłaty. Skorzystaj z naszych inspiracji – oczywiście jeśli możesz pójść na pewne kompromisy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie