Jak instaluje się taśmę led?

Piotr Kowalczyk
04.01.2016

Taśmy ledowe stanowią idealną alternatywę dla używanych standardowo źródeł oświetlenia w postaci żarówek, świetlówek oraz jarzeniówek. Stosunkowo prosta budowa, łatwość w montażu oraz możliwość tworzenia w prosty sposób nawet bardziej skomplikowanych instalacji oświetleniowych sprawiają, że znajdują one coraz większe grono entuzjastów, którzy przy ich pomocy wyposażają swoje mieszkania i domy w osprzęt oświetleniowy, funkcjonujący bądź to zamiast klasycznych żarówek, bądź też obok – tworząc ciekawe kompozycje świetlne i urozmaicając wnętrza poszczególnych pomieszczeń.

Decydując się na wykorzystanie we własnym domu lub mieszkaniu taśm led, jeszcze przed ich zakupem powinniśmy zastanowić się, jakie będzie ich główne zastosowanie, czy będą stanowić podstawowe źródło oświetlenia, a także jaki efekt świetlny będziemy chcieli uzyskać. Odpowiedź na tak postawione pytania już na wstępie pozwoli nam skierować swoją uwagę na taśmy określonego typu, wyposażone w diody o odpowiednich właściwościach i parametrach technicznych, które optymalnie sprawdzą się w zakładanej funkcji. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie – chociażby tylko poglądowego – projektu instalacji ledowej. Pozwoli nam to określić, ile metrów taśmy będziemy musieli zakupić, w jaki sposób możliwe będzie jej podłączenie do źródła energii elektrycznej, a także ustalić, jakiego rodzaju zasilacz dokupić będzie należało celem zasilenia całej instalacji. Już w fazie projektowania warto też zastanowić się, czy wyposażyć instalację w dodatkowe elementy – takie jak sterowniki, ściemniacze lub inne moduły, które umożliwią manipulowanie światłem oraz uzyskiwanie ciekawych efektów świetlnych lub też po prostu pozwolą na dostosowanie jasności oświetlenia do scenerii oraz czynności, które będziemy w danym czasie wykonywać w pokoju. Niezbędnym elementem instalacji opartej na taśmach led będą też oczywiście przewody służące połączeniu samych taśm z innymi elementami instalacyjnymi, a także podłączeniu instalacji do zewnętrznego źródła zasilania.

Montaż taśm led

Po zakupie wszystkich z opisanych wyżej elementów instalacji oświetleniowej, możemy przejść do jej montażu w pomieszczeniu. Co do zasady, nie powinien on stanowić większych problemów nawet dla osób nieposiadających doświadczenia w pracach elektrycznych lub budowlanych. Standardowe taśmy ledowe wyposażone są w specjalne taśmy montażowe, które umożliwiają ich bezproblemowe przymocowanie do ścian lub sufitów, bez konieczności korzystania z dodatkowych klejów lub innego rodzaju materiałów budowlanych, którzy zadaniem byłoby trwałe przytwierdzenie ich do podłoża. Zamocowane w ten sposób taśmy łączymy następnie przy pomocy przewodów elektrycznych (optymalnym rozwiązaniem jest ich przylutowanie do taśm ledowych) z zasilaczami (transformatorami). Jeżeli z kolei zdecydowaliśmy się na bardziej skomplikowany układ oświetleniowy, element pośredni pomiędzy taśmami a zasilaczami stanowić będzie sterownik (moduł) pozwalający na manipulowanie oświetleniem. Całość instalacji powinna zostać podpięta pod standardowe źródło energii w postaci gniazda elektrycznego.

Więcej informacji na temat taśm led uzyskasz na: http://www.eled.pl/tasmy_led

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie