Jak działają akumulatorowe traktory ogrodowe?

Krzysztof Jagielski
27.05.2021

Traktory ogrodowe to coraz popularniejszy widok w ogrodach. Rosnąca dostępność tego typu sprzętu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się nabyć taki pojazd, aby zadbać o swój ogród. Traktory do koszenia sprawdzają się najlepiej w przypadku działek o powierzchni przekraczającej 1000 metrów kwadratowych. Trawniki tej wielkości są zbyt duże, aby regularnie strzyc je kosiarką spalinową. W takiej sytuacji warto się zastanowić nad zakupieniem traktora. Do niedawna wybór w tej kwestii był ograniczony do modeli spalinowych, jednakże obecnie pojawiła się alternatywa pod postacią traktorów o napędzie elektrycznym.

Traktorki ogrodowe-funkcje oraz możliwości

Chociaż traktory do koszenia najlepiej sprawdzają się na dużych trawnikach, nie oznacza to, że nie poradzą sobie w ciaśniejszych przestrzeniach. Do wyboru mamy nie tylko standardowe traktory z ostrzem tnącym umieszczonym pomiędzy kołami – chociaż ta konfiguracja wciąż cieszy się największą popularnością. W niektórych modelach agregat koszący jest zamontowany z przodu traktora, co umożliwia koszenie z wyjątkową precyzją nawet trudno dostępnych miejsc. Niektóre pojazdy posiadają możliwość wykonywania skrętu praktycznie w miejscu, co sprawia, że traktor zadba o porządek nawet w mniejszych ogrodach.

Koszenie trawy to nie jedyne zastosowanie traktorków ogrodowych. Wiele modeli posiada mocowania, które umożliwiają zamontowanie pługa lub końcówki czyszczącej chodnik. Tym sposobem zyskujemy wszechstronne wsparcie podczas prac porządkowych niezależnie od pory roku. Kolejną zaletą traktorów jest możliwość mulczowania ściętej trawy, dzięki czemu podczas koszenia jednocześnie nawozimy ogród.

Silnik w traktorach ogrodowych – jak działają traktory akumulatorowe?

Pomimo swojej wielkości traktory ogrodowe z napędem elektrycznym nie różnią się znacząco metodą działania od napędu DVD lub innych urządzeń elektrycznych. Koła oraz noże obracane są za sprawą silników bezszczotkowch. Ten rodzaj napędu cechuje się niezwykłą żywotnością oraz wysoką precyzją sterowania prędkością. Z tego powodu silniki bezszczotkowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu – od samochodów, przez komputery i wentylatory, po narzędzia bezprzewodowe, a nawet samoloty. Brak szczotek oznacza, że jedynym elementem silnika, który ulega zużyciu są łożyska, co znaczne wydłuża żywotności układu. Jednocześnie napęd elektryczny jest cichy, nie wydziela dwutlenku węgla, przez co jest przyjazny dla środowiska. W przypadku traktorów elektrycznych energii dostarcza akumulator litowo-jonowy. To rozwiązanie łączy w sobie niską wagę, żywotność oraz długi czas działania. Nawet tak duże pojazdy, jak traktory są w stanie skosić na jednym ładowaniu ponad 2000 metrów kwadratowych trawnika.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie