Jak dopasować roletę do rozmiaru okna?

Maciej Piwowski
31.01.2022

Rolety okienne cieszą się bardzo dużą popularnością. Pomagają nie tylko ochronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale pełnią też ważną funkcję aranżacyjną. Dowiedz się zatem, w jaki sposób dopasować roletę do rozmiaru okna.

Jak dopasować roletę do rozmiaru okna?

Firany, rolety, żaluzje to integralna część wystroju naszych mieszkań. Dobór rolet lub innych elementów do wielkości okna zależy od rodzaju osłon okiennych. W zależności od wybranego rozwiązania dobieranie odpowiedniego rozmiaru rolety będzie wymagało trochę innego podejścia. Zaprezentujemy to na przykładzie rolet plisowanych, wolno wiszących, mini, a także w kasecie.

Jak dobrać rolety plisowane do rozmiaru okna?

Wśród różnych rodzajów rolet polscy klienci bardzo często decydują się na rolety plisowane. W celu dopasowania ich do wymiaru okna potrzeba zmierzyć szerokość szyby i wysokość skrzydła okiennego. Jest tutaj jeszcze jedna ważna zasada, a mianowicie do szerokości szyby należy jeszcze dodać blisko 6 cm i tak uzyskaną wartość podać w sklepie w momencie zakupu produktu.

W jaki sposób dopasować rolety wolno wiszące?

Kolejny rodzaj osłon okiennych to rolety wolno wiszące. Ogromnym atutem tych produktów jest to, że po ich zasunięciu w mieszkaniu panują prawdziwe ciemności. Z powodzeniem można urządzić w salonie na przykład salę kinową. Jak je dobrać do okna? W pierwszym kroku dokonuje się pomiaru wnęki okiennej. Następnie otrzymany rezultat trzeba zwiększyć o około 10 do 20 centymetrów. W przypadku rozmiaru pionowego należy postąpić w ten sam sposób, ale z taką różnicą, że do wyniku dodaje się tylko 10 centymetrów.

Rolety mini, czyli jak dopasować osłony do rozmiaru okna?

W przypadku popularnych na rynku rolet mini wystarczy zmierzyć wysokość skrzydła oraz szerokość szyby. Co więcej, do drugiej z wymienionych wartości dodaje się około 5 centymetrów. Niektóre nowoczesne modele okien PCV wokół szyby uwzględniają bardzo cienki rowek. Gdy zmierzysz odległość od jednego rowka do drugiego, zyskasz pewność, że roleta, w którą zainwestujesz, nie będzie przepuszczała światła. Rolety mini mają jeszcze jedno przydatne rozwiązanie. Producenci często wyposażają te wyroby w żyłkę stabilizującą. W rezultacie, gdy opuścisz roletę, zostanie ona przy szybie i nie będzie nachylać się pod kątem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jak dopasować rolety w kasecie do rozmiaru okna?

Na koniec powiemy, jak dopasować rolety w kasecie do rozmiaru okna. W tym przypadku pamiętaj o tym, że pojemnik na roletę jest od niej szerszy o około 4 centymetry. Jest to istotna kwestia, ponieważ ma duży wpływ na metodę otwieranie okien na pełną szerokość.

Jakie są zalety rolet?

Zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Co więcej, skutecznie zaciemniają pomieszczenie, gdy chcemy odpocząć lub popracować. Kolejnym atutem tych produktów jest to, że umożliwiają one utrzymywanie właściwej temperatury we wnętrzach. Nie można zapominać też o tym, że stanowią one dobre odgraniczenie od świata zewnętrznego i zmniejszają ilość hałasu, który przedostaje się do środka. Dotyczy to w szczególności rolet zewnętrznych. Gwarantują też wysoki poziom bezpieczeństwa i nowoczesny wygląd domu czy konkretnego pomieszczenia. Wprowadzają przytulną atmosferę i doskonale komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.