Jak dobrać kolory do wnętrza? Kilka sprytnych trików

Marek Szydełko
30.07.2020

Dobór kolorów do prywatnego wnętrza ma fundamentalne znaczenie dla końcowego efektu estetycznego. Nie ma tutaj miejsca na działania ad hoc czy kierowanie się wyłącznie aktualnymi trendami. Aby nie popełnić błędów, których będziesz później żałować, poświęć trochę czasu na dokładną analizę zarówno swoich preferencji, jak i specyfiki wnętrza. W naszym poradniku mamy dla Ciebie kilka sprytnych sposobów na to, aby idealnie dobrać kolory np. do salonu czy sypialni.

Nie bagatelizuj wpływu naturalnego światła

Zanim ostatecznie wybierzesz kolory do wnętrza, sprawdź, jak zachowuje się naturalne światło wpadające do pomieszczenia o różnych porach dnia. Warto poświęcić na to cały dzień. Czyli: bierzemy próbniki i przykładamy do ściany o 8 rano, 10, 12, 14 itd. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak dana barwa prezentuje się w pomieszczeniu w zależności od natężenia światła. Zastanów się też, w jakich godzinach spędzasz najwięcej czasu w pomieszczeniu. Jeśli wracasz do domu po południu, to zdecyduj się na taki kolor, który wygląda najlepiej właśnie o tej porze.

Kup próbniki

Mamy tutaj na myśli małe pojemniczki z farbami. Próbniki papierowe niestety się nie sprawdzają, ponieważ przekłamanie barw jest zdecydowanie zbyt duże. Lepiej więc będzie wstępnie wybrać kilka kolorów z palet różnych producentów i zamówić małe próbki farb. Gdy już do Ciebie dotrą, „maźnij” pędzelkiem każdą ze ścian w pomieszczeniu, a następnie – zgodnie z poprzednią poradą – obserwuj, jak poszczególne kolory wyglądają w zależności od pory dnia.

Rada

Pamiętaj, aby sprawdzić kolory także wieczorem, przy sztucznym oświetleniu. Może się wtedy okazać, że wstępnie upatrzona barwa jest np. zbyt mroczna i wprowadza atmosferę niepokoju.

Nie zapomnij, że kolory są nie tylko na ścianach

To oczywiste, że skupiasz się na wyborze farb, którymi pokryjesz ściany w pomieszczeniu. Zwróć jednak uwagę na to, że te główne barwy muszą korespondować z pozostałymi elementami wystroju wnętrza – chociażby z podłogą, drzwiami, włącznikami i kontaktami, listwami przypodłogowymi oraz wszelkimi dodatkami.

Jeśli więc zależy Ci na tym, aby główny efekt dekoracyjny osiągnąć przy pomocy np. dodatków, to dobrym pomysłem zawsze będzie pomalowanie ścian na neutralne kolory, np. złamaną biel.

Artykuł powstał przy współpracy z https://resgeo.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.