Klimatyzacja, szczególnie typu split, to bardzo komfortowy element wyposażenia domu. Coraz więcej osób może sobie na to pozwolić – dziś porządny klimatyzator wystarczający do schłodzenia 30 metrów kwadratowych powierzchni kupimy za 2500 złotych, a usługa montażu nie powinna kosztować więcej niż 1000 złotych. Decydując się na posiadanie klimatyzacji w domu trzeba jednak wiedzieć, jak o nią prawidłowo dbać. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Klimatyzacja powinna działać bezawaryjnie przez wiele lat. Najczęściej problemy z jej działaniem mają związek z tym, że właściciele jej nie używają lub robią to sporadycznie. Współczesne klimatyzatory typu split są na tyle oszczędne, że nie ma powodu, aby nadmiernie ograniczać się w korzystaniu z tego urządzenia. W sezonie letnim „klima” może pracować nawet bez przerwy (wyłączamy ją tylko na noc).
We własnym zakresie warto co jakiś czas przeczyścić wloty i wyloty powietrza, na których po prostu pojawia się kurz. Używamy do tego zwykłej ścierki, można ją delikatnie zwilżyć wodą lub dodać odrobinę roztworu wody i mydła. Pamiętaj natomiast, aby nigdy nie robić tego z wykorzystaniem żrących środków, np. agresywnych detergentów.
Każdy klimatyzator jest wyposażony w filtr, który wychwytuje drobinki kurzu oraz inne zanieczyszczenia, chroniąc przed nimi domowników. Oczywiście z czasem filtr będzie wymagać czyszczenia, co można zrobić przy pomocy odkurzacza lub wody. Filtr w sezonie zaleca się czyścić raz na 2 tygodnie. Po około 2 latach eksploatacji trzeba go wymienić na nowy.
Kanały, czyli przewody klimatyzacji, powinny być gruntownie czyszczone raz w roku. Najlepiej jest zlecić to specjalistom w ramach rocznego serwisu „klimy”, co będzie Cię kosztować około 150-200 złotych. Fachowcy dysponują odpowiednimi szczotkami, przy pomocy których mogą nie tylko skutecznie, ale też szybko oczyścić kanały, tym samym przedłużając sprawność klimatyzacji.
W klimatyzacji siłą rzeczy powstają idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów, jak bakterie i grzyby. Świadczy o tym nieprzyjemny zapach wydobywającego się powietrza. W takiej sytuacji trzeba przeprowadzić dezynfekcję całego układu z użyciem odpowiednich środków chemicznych nazywanych biocydami. Można to zrobić samodzielnie lub także powierzyć fachowcom w ramach serwisu rocznego.