Jak dbać o instalację wodną w mieszkaniu lub w domu? Kilka prostych zasad

Remigisz Szulc
05.12.2022

Sprawna instalacja wodna to nie tylko gwarancja stałej dostępności wody w mieszkaniu czy w domu, ale także brak ryzyka kłopotliwych i kosztownych w usunięciu awarii. Wiele zależy tutaj od samego właściciela, który może podjąć starania, aby przedłużyć – nawet o wiele lat – sprawność swojej instalacji. Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Nie pozwól zastać się zaworom przepływowym

Wszystkie zawory przepływowe, jakie zostały zastosowane w instalacji wodnej, a do której masz łatwy dostęp, powinny co jakiś czas popracować. Wskazane jest, aby minimum raz w miesiącu zakręcić i ponownie odkręcić zawór, co pozwoli uniknąć zastania się mechanizmu. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne, natomiast może uchronić Cię przed sytuacją, że zawór nie zadziała, gdy rzeczywiście trzeba będzie odciąć dopływ wody.

Rada

Co jakiś czas rozruszaj zarówno zawór główny wody, jak i zawory na rozdzielaczach czy pod bateriami (kuchenną, umywalkową).

Pomyśl o centralnym zmiękczaczu wody

Centralny zmiękczacz wody to bardzo dobra inwestycja w sytuacji, gdy woda dostarczana do Twojego mieszkania lub domu ma znaczną twardość. Dzięki zmiękczaczowi od ręki pozbędziesz się problemu kamienia osadzającego się na armaturze, jak i zainwestujesz w wieloletnią sprawność instalacji wodnej.

Zmiękczona woda jest o wiele bezpieczniejsza dla instalacji, w tym rur, zaworów, całej armatury hydraulicznej, jak i podłączonych urządzeń (pralka, zmywarka, kocioł grzewczy etc.).

Regularnie wymieniaj filtr wstępny

Jeśli w Twojej instalacji zastosowano filtr wstępny, np. przed zmiękczaczem czy za zaworem głównym wody, to pamiętaj o konieczności regularnego wymieniania wkładu – najczęściej jest to wkład sznurkowy, rzadziej piankowy. Nawet jeśli wkład wygląda nieźle, to pamiętaj, że gros zanieczyszczeń może się znajdować w jego wnętrzu.

W przypadku wody wodociągowej wkład należy wymieniać raz na kwartał, a jeśli czerpiesz wodę z własnej studni, to ten zabieg warto przeprowadzać raz w miesiącu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.