Jak czyścić zmywarkę?

Antoni Kwapisz
18.12.2023

Zmywarka to chyba najintensywniej użytkowany sprzęt domowy, a na pewno kuchenny. Jeśli masz dzieci, to prawdopodobnie włączasz zmywarkę codziennie. Ponieważ bardzo ułatwia Ci życie, to przyznasz, że warto o nią zadbać. Tutaj podstawą jest regularne czyszczenie zmywarki. Jak to robić, o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Po każdym myciu wyczyść filtr

Wbudowany filtr zatrzymuje resztki jedzenia, dzięki czemu nie ma ryzyka zatkania rury odpływowej. Po każdym zakończeniu mycia naczyń wyjmij filtr i opróżnij go z warzyw, kawałków mięsa etc. Przy okazji możesz przemyć okolice filtra oraz zdjąć jego obudowę, pod którą kryje się sporo brudu.

Raz w tygodniu użyj środka do bieżącego czyszczenia zmywarki

Takie środki mają formę tabletki/saszetki wrzucanej na dno zmywarki przed uruchomieniem programu mycia naczyń. Koszt nie jest duży, a uwierz, że regularne korzystanie z takich preparatów ułatwi utrzymanie zmywarki w czystości i wydłuży jej sprawność.

Raz na dwa tygodnie porządne mycie

Co dwa tygodnie warto również zafundować zmywarce pełny cykl mycia. W tym celu kupujemy odpowiedni preparat, na przykład w formie żelu, wkładamy go do szuflady i uruchamiamy program ekologiczny, ale bez naczyń.

Te proste zabiegi pozwolą Ci utrzymać zmywarkę w czystości i tym samym w dobrym stanie technicznym. Będzie to mieć również przełożenie na skuteczność mycia naczyń oraz hałaśliwość pracy urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie