Jak czyścić filtry w klimatyzacji domowej?

Piotr Kowalczyk
01.08.2023

>Klimatyzacja to coraz częstsze wyposażenie naszych domów i mieszkań. Ceny tych urządzeń są przystępne, a koszty eksploatacji bardzo rozsądne – zwłaszcza w relacji do komfortu, jaki klimatyzacja zapewnia w okresie upałów. Nie są to również specjalnie angażujące urządzenia pod względem serwisowym. Jedną z nielicznych czynności obsługowych jest okresowe czyszczenie filtrów w klimatyzacji domowej, co można zrobić samodzielnie. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Gdzie są filtry w klimatyzacji domowej?

Filtry, zazwyczaj dwa, znajdują się w jednostce wewnętrznej. Odnajdziesz je po uchyleniu panelu frontowego – wystarczy podnieść go na zawiasach. Filtry zabezpieczają wymiennik od czoła urządzenia.

Demontaż filtrów

Filtry powinny być łatwe do zdemontowania – zwykle mają wygięty kształt i są umieszczone w prowadnicach. Wystarczy je podważyć i wysunąć z mocowania.

Czym czyścić filtry?

Na bieżąco wystarczy tylko otrzepać lub odkurzyć filtry, na których z czasem zbiera się sporo kurzu. Należy to robić raz w miesiącu lub częściej, jeśli klimatyzacja jest używana bez przerwy.

Z kolei raz na dwa-trzy miesiące filtry opłukujemy pod bieżącą wodą i zostawiamy do wyschnięcia.

Jeśli filtry są mocno zabrudzone, to do ich umycia można użyć odrobiny szarego mydła.

Dodatkowo raz na pół roku zaleca się zdezynfekować filtry klimatyzacji przy pomocy specjalnego preparatu do czyszczenia układów klimatyzacji i wentylacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie