Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? 6 ważnych zasad

Mariusz Siwko
01.08.2016

Zakup mieszkania to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Radość z pójścia na swoje nie powinna jednak górować nad zdrowym rozsądkiem. Kupując mieszkanie od dewelopera należy zachować czujność, pilnować swoich praw, aby później nie żałować. O czym pamiętać? Przypominamy o 6 najważniejszych zasadach.

  1. Lokalizacja – nawet najpiękniejsze mieszkanie nie będzie cieszyć, jeśli za oknem jest główny węzeł komunikacyjny, tory tramwajowe czy hipermarket. To oznacza ciągły hałas, smród spalin i brak intymności. Czasami lepiej jest wybrać mieszkanie bardziej oddalone od centrum, za to gwarantujące spokojną okolicę.
  2. Plany rozbudowy osiedla – największe ryzyko zawsze podejmują nabywcy pierwszych mieszkań na nowym osiedlu. Nie wiedzą bowiem, czy w przyszłości ich zielona oaza nie zamieni się w wielkie blokowisko. Warto to wcześniej sprawdzić i zażądać od dewelopera okazania planów rozbudowy. W tym celu dobrze jest też odwiedzić urząd miasta czy gminy i zapytać o to, czy w pobliżu osiedla nie będzie przebiegać np. obwodnica. Urzędnicy mają obowiązek udzielić takiej informacji.
  3. Infrastruktura – coraz więcej efektownych osiedli mieszkaniowych powstaje na obrzeżach wielkich miast. Ceny mieszkań są tam niższe, ale zawsze kosztem komfortu. Może się okazać, że dojazd do efektownego bloku został wytyczony dziurawą drogą gruntową. Zwróćmy również uwagę na to, czy w okolicy znajdują się jakieś sklepy i szkoły, aby później nie tracić czasu na ciągłe dojazdy.
  4. Historia dewelopera – głośne upadłości wielkich firm deweloperskich dają do myślenia i powinny skłonić do rozważnego wybierania wykonawcy, od którego kupujemy mieszkanie. Sprawdźmy więc, czy deweloper zakończył wszystkie poprzednie inwestycje, czy nie ma zaległości finansowych lub czy firma nie jest postawiona w stan upadłości.
  5. Wszelkie umowy tylko w towarzystwie notariusza – podpisanie umowy przedwstępnej i właściwej zawsze powinno odbyć się przy notariuszu. Zadbajmy, aby w umowie czy w akcie notarialnym znalazło się jak najwięcej szczegółów na temat nieruchomości.
  6. Odbiór kluczy – przed podpisaniem odbioru mieszkania warto zlecić jego przegląd. Zajmują się tym inspektorzy budowlani. Taka usługa nie jest bardzo droga, a dzięki ekspertyzie można od razu wywalczyć poprawki w ramach gwarancji. Laik nie zauważy wielu istotnych problemów.

Wbrew pozorom zakup mieszkania od dewelopera nie jest obarczony mniejszym ryzykiem niż w przypadku lokalu z rynku wtórnego. Dlatego nie wolno tracić czujności – w końcu w grę wchodzą ogromne pieniądze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie