Inteligentne oświetlenie - przyszłość dla domu czy już standard?

Maciej Piwowski
26.02.2022

Sztuczna inteligencja coraz bardziej wkracza do życia każdego z nas. Chociaż dla wielu osób określenie to kojarzy się jedynie z gatunkiem filmów science-fiction, to w rzeczywistości ma ono na celu jedynie ułatwienie nam życia.

Każdego roku powstaje bardzo dużo urządzeń wyposażonych w system smart. Dzięki temu wyposażeniu możemy bez końca sterować sprzętami przy użyciu aplikacji mobilnych w naszych telefonach. Jednym z popularniejszych obecnie systemów smart w domu czy mieszkaniu jest oświetlenie. Jego częsta użyteczność jest spowodowana w większości prostym montażem i nieskomplikowanym użytkowaniem. Sprawdźmy, jak wyposażyć nasz dom w inteligentny system oświetleniowy oraz jakie są jego zalety.

Jak działa oświetlenie smart?

Zasada działania inteligentnego oświetlenia jest bardzo prosta i niczym nie różni się od schematu innych urządzeń z zakresu smart. Mianowicie, część oświetlenia z wbudowanym modułem instalujemy w przeznaczonym dla niej miejscu. Może to być włącznik, żarówka czy zasilacz w przypadku pasków led, jednak do tego przejdziemy nieco później. 

Następną czynnością jest instalacja specjalnej aplikacji w swoim telefonie, dzięki której znajdziemy nasze urządzenie i połączymy je z siecią wifi. Ostatni etap obejmuje już tylko i wyłącznie testowanie. Sprawdzamy, w jaki sposób możemy operować światłem, zmieniać jego barwę i jasność czy też tworzyć przeróżne grupy oświetlenia mające uruchamiać się w jednym momencie.

Urządzenia do inteligentnego oświetlenia

Wcześniej zostało napomniane, że do zainstalowania systemu inteligentnego oświetlenia możemy użyć różnych urządzeń. Jest to oczywiście prawda. Z reguły, najoptymalniejszym wyborem jest żarówka WiFi. Jej wybór gwarantuje największą liczbę opcji, ponieważ możemy zarówno tworzyć grupy oświetleniowe takich urządzeń, jak i w większości przypadków regulować barwę i jasność świecenia. 

Drugim urządzeniem, dzięki któremu również możemy wprowadzić oświetlenie inteligentne jest włącznik. Wyglądem należą do grupy włączników dotykowych, dzięki czemu nie jesteśmy w stanie realnie zaobserwować ich stanu załączenia. Służą do sterowania załączaniem i wyłączaniem całego systemu oświetleniowego. W przypadku włącznika grupowego, także możemy zdecydować, w jakich grupach będą zasilane żarówki, jednak trzeba o tym zdecydować tuż przy jego podłączaniu.

Sprzętami wyposażonymi w moduły smart mogą być również zasilacze dla pasków ledowych czy oprawy pod szynoprzewody. Często możemy spotkać także inteligentne oświetlenie w postaci kinkietów czy lamp ogrodowych.

Zalety oświetlenia smart

Bez wątpienia największą zaletą takiego oświetlenia jest możliwość zdalnego sterowania. Nawet będąc poza domem możemy tak naprawdę sprawdzić czy światło w żadnym z pomieszczeń nie jest włączone. Pozwala to zaoszczędzić sporo energii w szczególności osobom zapominalskim. 

W zależności od pory dnia i naszego samopoczucia, w każdej chwili możemy zmienić natężenie, barwę i temperaturę światła. Dostępne jest również ustawienie sobie regularnych zmian zależnych od pory dnia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie