Impregnacja tarasu z kostki brukowej krok po kroku

Mateusz Nowak
30.05.2022

Jeśli masz taras z kostki brukowej, to na pewno zależy Ci na tym, aby wyglądał jak nowy przez długi czas. Nie ma lepszego sposobu, niż przeprowadzenie impregnacji. Brzmi skomplikowanie, natomiast spokojnie poradzisz sobie z tym we własnym zakresie. Impregnacja tarasu z kostki brukowej nie jest ani trudna, ani szczególnie kosztowna – dobry impregnat na około 30 metrów kwadratowych tarasu kupisz za około 150-200 złotych. Sprawdź, jak przeprowadzić impregnację krok po kroku.

Krok 1: dokładnie umyj powierzchnię tarasu

Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ wszelkie zabrudzenia mogą osłabić działanie impregnatu. Zamieć taras szczotką z twardym włosiem, a następnie umyj jego powierzchnię myją ciśnieniową. Poczekaj, aż taras wyschnie.

Krok 2: zabezpiecz elementy, które nie powinny być impregnowane

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim ramy okien i witryn tarasowych, które nie powinny mieć kontaktu z impregnatem – podobnie, jak elewacja budynku. Do zabezpieczenia użyj zwykłej taśmy malarskiej.

Krok 3: nalej impregnat do kuwety malarskiej

Taką kuwetę kupisz w dowolnym sklepie budowlanym. Kuweta jest niezbędna, ponieważ ułatwi Ci nabieranie impregnatu w odpowiedniej ilości, dzięki czemu powierzchnia tarasu zostanie zaimpregnowana równomiernie.

Krok 4: rozprowadź impregnat wałkiem malarskim

Użyj do tego dwóch rodzajów wałków: szerokiego i małego. Ten drugi przyda się do zaimpregnowania kostki w trudno dostępnych miejscach oraz przy ramach okiennych. Impregnować można też przy użyciu pędzla, ale jednak jest to bardziej czasochłonna metoda.

Krok 5: poczekaj na wyschnięcie impregnatu i ewentualnie nałóż drugą warstwę

W zależności od zaleceń producenta, zaimpregnuj taras jednokrotnie, dwukrotnie lub nawet trzykrotnie, zachowując wymagane przerwy technologiczne – zwykle drugą warstwę można nakładać po około dwóch godzinach.

Tak zaimpregnowany taras będzie dobrze zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, glonami i tłustymi plamami. Impregnację warto powtarzać co 3-4 lata, w zależności od jakości użytego impregnatu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.