Im twardszy, tym lepszy? Co warto wiedzieć o twardości materaców

Marek Szydełko
27.11.2015

Przy zakupie materaca zwracamy głównie uwagę na jego budowę – piankowy, lateksowy, wysokoelastyczny czy też kieszeniowy lub termoelastyczny. Mniejszą wagę przywiązujemy do twardości materaców, najczęściej decydując się na modele średnio-twarde, które uznawane są za uniwersalne. Gdy jednak zależy ci na pełnym komforcie, pamiętaj by przetestować również materac pod kątem jego twardości.

Ani za miękki, ani za twardy

Przede wszystkim warto wiedzieć, że przeświadczenie, że twardy materac jest najlepszy, nie ma pokrycia w rzeczywistości. Najlepszym materacem będzie ten, który będzie dopasowany do użytkownika – nie za miękki i nie za twardy, ponieważ w przeciwnym przypadku będzie on niekorzystnie wpływał na kręgosłup, co z kolei będzie skutkowało w bólach pleców. Gdy materac będzie zbyt miękki, wtedy kręgosłup nadmiernie się na nim wygina i uciska dyski, natomiast ten zbyt twardy wywołuje duży nacisk, co utrudnia przepływ krwi, czego świadectwem jest drętwienie kończyn.

Co wziąć pod uwagę?

Właściwie dobrany materac powinien podpierać ciało kompletnie – na całej jego długości. Najczęściej przy doborze twardości materaca bierze się pod uwagę wagę ciała – im jest ona wyższa, tym materac powinien być twardszy, niemniej nie jest to jedyny czynnik. Na ogół poleca się twardość H2 osobom o wadze do 80 kg, a powyżej 80 kg sprawdzi się twardość H3. Twardość materaca H4 powinny wybierać osoby ważące więcej niż 100 kg. Znaczenie ma także pozycja snu, ponieważ rozkład nacisku jest wówczas inny. Gdy większość czasu śpi się na plecach, wtedy lepiej zdecydować się na materac miękki, z kolei przy śnie na boku lepiej wybrać twardszy model, ponieważ mocniej naciska się na powierzchnię materaca.

Ważne testy

Najlepiej wobec tego przetestować materac, aby przekonać się, czy rzeczywiście dany model jest korzystnym wyborem. Jest to nie lada problem w przypadku zakupów internetowych, ponieważ przed zakupem materaca nie można go przetestować – można jednak skorzystać z testowania materaca nawet przez miesiąc i więcej, co umożliwiają niektórzy sprzedawcy. Gdy nie jest to możliwe, najlepiej sprawdzić twardość materaca bez rozpakowywania go – chociaż nie jest to idealny sposób, to jednak pozwala na ogólną ocenę komfortu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.