Sufity podwieszane są jednym z panujących trendów, które towarzyszą nowoczesnemu budownictwu. Ich konstrukcja zbudowana głównie z płyt g-h jest lekka i efektywna. Nie jest jednak powiedziane, że musi to być prosta jednopoziomowa konstrukcja. Obecnie firmy montujące sufit podwieszany posiadają zdolność montażu sufitów kolistych, jak również systemowy wielopoziomowy.
Gipsowe sufity nabierają wdzięku i charakteru dzięki wielopoziomowości. W związku z czym sufity podwieszane służą głównie w celach estetycznych. Ich wielorakie rodzaje łatwo i szybko można dopasować do wnętrza czyniąc go bardziej przyjaznym dla oka. Sufit podwieszany sprawdza się idealnie w wysokich pomieszczeniach, gdzie optycznie zmieszają jego wielkość.
Ta wielopoziomowa konstrukcja z płyt g-h świetnie sprawdza się również jako narzędzie do ukrywania wszelkich niechcianych rzeczy. Między innymi mowa tu o kablach do anteny, klimatyzacji czy kablach systemowych do oświetlenia. Gipsowe sufity mają takie rodzaje, że można stworzyć w nich dowolne kompozycje świetlne ledowe czy tez normalne. Systemowy sposób oświetlenia mieszkania doda mu uroku i sprawi, że stanie się bardziej przytulne.
Podwieszane sufity wykonuje się z płyt g-h i najczęściej montowane są na aluminiowych szkieletach przymocowanych do ścian i sufitów. Sufity podwieszane wykonywane są w suchych pomieszczeniach bez użycia mokrych zapraw ani żadnego tego typu materiałów muszących wyschnąć czy mogących nabrudzić. Montaż tych płyt wykonywany jest często szybko i sprawnie oraz w połączeniu z instalacjami świetlnymi oraz klimatyzacyjnymi. Montażu dokonują fachowcy znający się na swoich zadaniach, jednak podjąć się może tego każdy z nas.
Nie ma reguły w jakich pomieszczeniach najczęściej robi się takie gipsowe sufity. W Polsce królują one głównie w salonach ze względu na swoje reprezentatywne aspekty. Dodawane są wówczas efekty świetlne i wówczas jest idealnym dodatkiem domowych imprez. Na świecie jednak sufit podwieszany jest zazwyczaj montowany w kuchniach. Maskuje się w ten sposób okapy oraz wszystkie okablowania i rury. Dodaje kuchni przytulności i poprawia ją wizerunkowo. Najlepiej sprawdza się to w wysokich kuchniach i dużych pomieszczeniach zwłaszcza, gdy nie są w pełni umeblowane.
Ceny są oczywiście zależne od tego jakie rodzaje sufitów mamy zamiar u siebie zamontować. Najprostszym i najtańszym będzie oczywiście sufit jednopoziomowo podwieszany bez żadnych dodatków. Wówczas na cenę wpłynie tylko zależność dotycząca wielkości pomieszczenia (mniej zapłacimy w malej kuchni niż w dużym salonie) oraz region Polski, w którym mamy zamiar to zrobić. Jak się okazuje w zależności od województwa, a czasem nawet miasta, ta usługa może być tańsza lub droższa. Jednopoziomowy sufit najtańszy będzie w takich województwach jak opolskie i lubuskie a najdroższe w Warszawie. Dzieje się tak ze względu na natężenie firm oferujących te usługi. Oczywiste jest to, że im większe miasto tym droższe ceny.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku sufitów wielopoziomowych czy też takich z elementami łukowymi. Te ostatnie są najdroższe w montażu jednak ich cena również różni się w zależności od miasta. Do montażu takiego sufitu można doliczyć również inne usługi dodatkowe takie jak ocieplenie i wygłuszenie sufitu, czy zamontowanie go na poddaszu. Wówczas opłaca się to dodatkowo i jak to już było powiedziane, różni się to w zależności od miejsca.
Dodatkowymi ulepszeniami podwieszanych sufitów jest oświetlenie. W zależności jakie wybierzemy, za takie trzeba będzie zapłacić. Najtańszym rozwiązaniem oświetleniowym są jednokolorowe taśmy LED, które potrafią kosztować nawet 17 złotych. Nieco drożej lecz bardziej efektownie wyglądają wielokolorowe taśmy LED, a najdrożej kosztują sterowniki LED oraz montaż halogenów. Szczegółowe cenniki dla całej Polsk znajdziesz na stronie: https://kb.pl/porady/sufity-podwieszane-cennik-po-wojewodztwach/
Artykuł partnera.