Hałaśliwi sąsiedzi za ścianą – co możesz zrobić?

Mariusz Siwko
31.05.2024

Mieszkanie z hałaśliwymi sąsiadami za ścianą to sytuacja nie do pozazdroszczenia. Jeśli hałasy, na przykład imprezy, są stanem permanentnym i drastycznie obniżają Twój komfort życia, to nie możesz przechodzić nad tym do porządku dziennego. Sprawdź, co możesz zrobić.

Rozmowa z sąsiadami

Warto od tego zacząć, ponieważ często jest tak, że hałaśliwi sąsiedzi nie zdają sobie sprawy z dyskomfortu innych osób. Proponujemy więc zapukać do drzwi sąsiadów i poprosić ich o cichsze zachowanie, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Być może taka interwencja wystarczy.

Sięgnij po pomoc wspólnoty lub spółdzielni

Jeśli hałaśliwi sąsiedzi nic sobie nie robią z Twoich próśb, to konieczne będzie zastosowanie bardziej bezpośredniego rozwiązania. Powiadom o problemie wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię i poproś o interwencję administracyjną. Wspólnota/spółdzielnia może oficjalnie wezwać kłopotliwych sąsiadów do stosowania się do regulaminu budynku i szanowania miru domowego innych osób.

Mediacje

Jeśli nic nie pomaga i sąsiedzi ignorują nawet oficjalne wezwania, to warto sięgnąć po mechanizm mediacji. Zawodowy mediator powiadomi sąsiadów o Twojej inicjatywie dojścia do porozumienia. Taka mediacja może być naprawdę skuteczna.

Policja

Może się oczywiście okazać, że sąsiedzi mają dobro innych ludzi za nic i żadne argumenty do nich nie trafiają. Zdarza się tak, gdy np. trafimy na alkoholików, narkomanów czy np. nielegalną agencję towarzyską. W takiej sytuacji nie pozostaje już nic innego jak poproszenie o interwencję policji, co może być pierwszym krokiem w kierunku pozbycia się uciążliwych sąsiadów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie