Grzyb – jak usunąć go ze ściany?

Antoni Kwapisz
21.11.2016

Pojawienie się grzyba na ścianie jest bardzo złą informacją dla mieszkańców. Świadczy to nie tylko o problemie z wentylacją lub powstaniem mostka termicznego, ale także gwarantuje spore wydatki. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny – bez tego walka z grzybem będzie z góry skazana na porażkę. Podpowiadamy, co należy zrobić krok po kroku.

Krok 1. - dlaczego powstał grzyb?

Grzyb na ścianie nie jest czymś normalnym, dlatego zawsze trzeba podejrzewać, że coś spowodowało stworzenie optymalnych warunków do jego powstania. Pierwszym, czym należy się zająć, to sprawdzenie skuteczności działania wentylacji. Grzyb najczęściej pojawia się w łazience i kuchni, a więc w pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność. Sprawdzamy więc, czy kratki wentylacyjne są drożne, czy nic ich nie zasłania. Należy również pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Powodem powstania grzyba może być także mostek termiczny, a więc sytuacja, w której ściana przemarza. Jest to typowy błąd wykonawczy związany np. z brakiem ocieplenia lub przerwaniem izolacji. Wymaga to interwencji fachowca i zainwestowania w docieplenie kłopotliwej ściany.

Trzecią przyczyną powstania grzyba może być zalanie ściany – najczęściej dotyczy to pomieszczeń na poddaszu, szczególnie okolic kominów. W takiej sytuacji niezbędne będzie wezwanie dekarza, który uszczelni pokrycie.

Krok 2. - usunięcie grzyba

Po ustaleniu przyczyny problemu i jej usunięciu można się zabrać za walkę z grzybem. Nie wystarczy tylko jego zdrapanie z powierzchni – konieczne będzie też skucie tynku, ponieważ zarodniki pasożyta mogą się czaić w głębszych warstwach ściany.

Rada

Po usunięciu fragmentu tynku dobrze będzie także spryskać ścianę środkiem przeciwgrzybiczym.

Krok 3. - prace malarskie

Po usunięciu grzyba i zabezpieczeniu ściany można zabrać się za przywrócenie jej do pierwotnego stanu. Z reguły wystarczy odrobina gipsu/masy szpachlowej. Do wykończenia ściany warto użyć specjalnej farby hydrofobowej, która odpycha wilgoć i dodatkowo chroni przed powstawaniem grzyba w wilgotnych pomieszczeniach.

Kluczowe znaczenie ma jednak prewencja. Należy regularnie kontrolować działanie wentylacji, intensywnie wietrzyć pomieszczenia oraz zainwestować w higrometr, który da odpowiedź na pytanie, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu. W przypadku starych domów czy kamienic konieczne może być także przeprowadzenie zaawansowanych prac dociepleniowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie