Gont zamiast dachówki: czy to dobry pomysł?

Marek Szydełko
18.05.2020

Dachówka, ceramiczna lub betonowa, jest zdecydowanie najpopularniejszym materiałem do pokrycia dachu. Mimo to nie brakuje inwestorów, którzy szukają dla niej ciekawej alternatywy. Za taką może uchodzić gont, który choć nie znajduje się w głównym nurcie zainteresowania inwestorów, to ma kilka istotnych zalet. Warto o nich wiedzieć, aby móc podjąć przemyślaną decyzję. W naszym poradniku podpowiadamy, czy gont zamiast dachówki to rzeczywiście dobry pomysł.

Zalety gontu w porównaniu z dachówką

Podstawową zaletą tego materiału jest oczywiście bardzo atrakcyjna cena. Wybierając gont zamiast dachówki realnie można obniżyć koszt budowy dachu o kilkadziesiąt procent, co przemawia do wyobraźni i portfela. Na tym jednak zalety gontu wcale się nie kończą.

Bardzo dużym atutem tego materiału jest dźwiękoszczelność. Stosując gont na dachu budynku z poddaszem użytkowym można znacząco podnieść komfort domowników w czasie deszczu. Gont świetnie wygłusza odgłosy ulewy, czego nie można powiedzieć o dachówce, a tym bardziej o blasze.

Kolejną zaletą gontu jest łatwość i szybkość stosowania. Ten materiał układa się błyskawicznie, nie są do tego też potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. W efekcie można nawet rozważyć wykonanie pokrycia we własnym zakresie, oczywiście stosując wszelkie środki ostrożności.

Gont, do niedawna kojarzony z tanim i nijakim materiałem do pokrycia dachu, obecnie jest dostępny w ogromnym wyborze kolorów i wzorów. Nie ma zatem problemu z tym, aby dopasować go do charakteru budynku i osiągnąć spójny, estetyczny efekt architektoniczny.

Gont ma też istotne wady

Zacznijmy od trwałości, która w porównaniu z markową dachówką ceramiczną wypada niestety bardzo blado. Dachówka spokojnie powinna spełniać swoją funkcję przez co najmniej 30-40 lat, podczas gdy nawet najlepsze gonty są objęte maksymalnie 15-letnią gwarancją producenta. To daje do myślenia i każe podejrzewać, że jeśli budujemy dom z myślą o spędzeniu w nim kilkudziesięciu lat, to gont nie będzie raczej optymalnym wyborem.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że gont dość słabo izoluje, co będzie szczególnie dokuczliwe w okresie przedłużających się upałów. Na poddaszu użytkowym temperatura wzrośnie tak bardzo, że trudno będzie na nim wytrzymać bez klimatyzacji. Warto wziąć to pod uwagę planując poddasze użytkowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.