Gdzie zamontować falownik do instalacji fotowoltaicznej?

Krzysztof Jagielski
22.02.2022

Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem tempa rozwoju sieci instalacji PV. Na ich montaż decydują się przede wszystkim gospodarstwa domowe, o czym najlepiej świadczą statystyki – na koniec 2021 roku mieliśmy już ponad 800 tysięcy tzw. prosumentów. Instalacja fotowoltaiczna to gwarancja oszczędności, ale najpierw trzeba ją oczywiście zbudować i prawidłowo zamontować. Jednym z najczęstszych dylematów inwestorów jest to, gdzie umieścić falownik do instalacji fotowoltaicznej. Pomagamy w podjęciu dobrej decyzji.

Co musisz wiedzieć o pracy falownika?

Falownik, nazywany również inwerterem, umożliwia wykorzystanie produkowanej przez ogniwa energii elektrycznej w instalacji wewnętrznej budynku – zamienia prąd stały w prąd przemienny, którym zasilane są podłączone do instalacji urządzenia.

Sam falownik pracuje praktycznie bezgłośnie, dlatego od razu można obalić popularny mit, że inwerter należy instalować z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Faktem jest natomiast, że urządzenie potrafi się solidnie nagrzewać i oddawać temperaturę do otoczenia (wynoszącą nawet do 60 stopni Celsjusza). Z tego względu dobrym pomysłem będzie umieszczenia falownika tam, gdzie jest relatywnie chłodno i przydałoby się dodatkowe źródło ciepła – na przykład w garażu.

Markowe falowniki są odporne na niekorzystne czynniki środowiskowe

Obecnie produkowane inwertery charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania i skutecznym zabezpieczeniem przed typowymi niekorzystnymi czynnikami, takimi jak wilgoć czy kurz. Wybierając falownik koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy spełnia on normę IP 65. Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować inwerter na przykład w piwnicy, w garażu, na nieogrzewanym strychu czy w innym pomieszczeniu, w którym mogą występować niekorzystne warunki środowiskowe.

Montaż w pomieszczeniu, do którego masz łatwy dostęp

Choć inwerter jest urządzeniem bezobsługowym, do którego nie trzeba co chwilę zaglądać (o parametrach jego pracy informuje nas aplikacja mobilna), to oczywiście co jakiś czas może się pojawić konieczność ręcznego zrestartowania sprzętu, modemu internetowego czy odczytania kodu błędu z panelu sterowania.

Dlatego wybierając miejsce montażu inwertera należy postawić na takie, do którego można się łatwo i szybko dostać bez korzystania z drabiny i przeciskania się przez różne zakamarki (jest to istotne również z punktu widzenia montażysty i późniejszego serwisanta instalacji PV).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie