Gdzie stosowane są kątowniki aluminiowe?

Piotr Kowalczyk
29.10.2020

Kątowniki aluminiowe to bardzo popularne elementy montażowe stosowane w wielu branżach. Cenione są głównie za swoją wytrzymałość, niewielką wagę i łatwość obróbki. Na rynku dostępne są liczne rodzaje kątowników aluminiowych. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, gdzie się je stosuje oraz jakie są ich podstawowe zalety.

Gdzie można spotkać kątowniki aluminiowe

Stosowane są one zarówno przez amatorów, małe firmy, jak i ogromne przedsiębiorstwa. Dobrze je zna każdy, kto własnoręcznie montował podwieszany sufit, lub stawiał ściankę działową wykonaną z płyt gipsowych. Popularne profile to nic innego jak jedna z odmian kątowników aluminiowych powszechnie używanych w branży budowlanej. Korzystają z nich np. firmy produkujące drzwi, okna lub ogrodzenia. W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się je do konstruowania naczep i zabudowy samochodów ciężarowych.

Zalety profili aluminiowych

Popularność tego rodzaju elementów wynika z wielu czynników. Jedną z najważniejszych zalet jest bez wątpienia łatwość ich łączenia. Dostępne są one w wielu kształtach, w tym także o skomplikowanym przekroju. Z tego względu bardzo szybko zastępują takie tradycyjne materiały jak drewno czy też tworzywo PCV. Klienci coraz częstej wybierają okna, balustrady oraz inne elementy konstrukcyjne wykonane z tego właśnie metalu. 
Aluminium ma tę przewagę nad innymi surowcami, iż pomimo stosunkowo małej wagi własnej jest to wyjątkowo wytrzymały materiał. Jest lżejszy od stali, odporny na działanie czynników atmosferycznych. Aluminiowe elementy są także mało podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo właściwości aluminium można poprawić dzięki stosowaniu domieszek innych materiałów. 
Profile aluminiowe są bardzo proste w obróbce, możne je spawać, ciąć, czy też wyginać bez obawy o utratę ich właściwości. Dlatego też chętnie są wykorzystywane do tworzenia ram konstrukcji, które później wypełniane są innym materiałem. Nadają one całości stabilność i wytrzymałość.

Ogromna gama produktów

W związku z popularnością tych elementów są one oferowane w wielu kształtach i rozmiarach. Dostawcą cieszącym się dobrymi opiniami klientów jest sklep-metale.pl. Ma on w swojej ofercie kątowniki, teowniki, płaskowniki, czy też wszelkiego rodzaju rury aluminiowe. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem poszukiwać będziemy trwałych, stosunkowo tanich i wytrzymałych półproduktów. Kątowniki aluminiowe są praktycznym i bezpiecznym materiałem powszechnie stosowanym, więc nie czekaj, Ty też z nich skorzystaj.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie