Gdzie kupić łóżko do sypialni i na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Andrzej Winnicki
03.08.2021

Wybór łóżka do sypialni wcale nie jest prostym zadaniem! Z jednej strony zależy nam na wygodzie, z drugiej – nie mamy nieograniczonej przestrzeni oraz budżetu. Do tego dochodzą także kwestie związane z estetyką... Gdzie kupić łóżko do sypialni, gdzie można kupić materac do łóżka, które już posiadamy oraz na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze i najwygodniejsze posłanie?

Wygodne łóżko to najlepsza inwestycja

Na problemy ze snem skarży się już niemal połowa ludzi na całym świecie! Nie tylko brak snu, ale również trudności z zasypianiem i porannym wstawaniem oraz niska jakość wypoczynku sprawiają, że zarówno starsi, jak i młodsi przyznają się coraz częściej do problemów ze spaniem. Lekarze wskazują, że na jakość snu może wpływać dieta, stan zdrowia, silny stres, ale również wieczorna rutyna oraz aranżacja sypialni. A jeśli o wyposażeniu tego pomieszczenia mowa, to zdecydowanie najważniejszym zakupem jest wygodne, dopasowane do indywidualnych potrzeb łóżko. Różnicę pomiędzy odpowiednio dobraną ramą i materacem a zwykłą, rozkładaną kanapą zauważyć można już po jednej nocy! Warto zainwestować w łóżko, w którym codziennie spędzamy niemal 1/3 doby – niewykluczone, że w ten sposób usuniemy podstawowe źródło problemów ze snem. 

Kilka słów o ramach i stelażach

Zwykle przy wyborze łóżka zwracamy uwagę przede wszystkim na materac. Ma być odpowiednio twardy, wykonany z hipoalergicznych materiałów, dostosowujący się do kształtu ciała... Owszem, materac to najważniejszy element łóżka mający wpływ na higienę snu; nie zapominajmy jednak o pozostałych! Dobrze dobrany stelaż nie tylko stanowi podporę dla materaca, ale również przedłuża jego żywotność: umożliwia prawidłową cyrkulację powietrza i chroni przed gromadzeniem nadmiaru wilgoci. Klasyczny drewniany stelaż powinien charakteryzować się wytrzymałością i elastycznością – zadaniem sprężystych listewek jest amortyzowanie nacisku. Rama to z kolei najbardziej widoczna część łóżka – powinna pasować do wystroju sypialni i jednocześnie zapewniać odpowiednie podparcie dla stelaża i materaca. Na rynku dostępnych jest wiele interesujących rozwiązań. 

Drewniane łóżko dobrej jakości

Drewniane łóżko do sypialni to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie: drewno jest materiałem stosunkowo odpornym na zużycie i zniszczenie, a przy tym dość plastycznym, dlatego można wykonać z niego łóżka o rozmaitych kształtach i zdobieniach. Drewniane wykończenie jest ponadczasowe i pasuje do wystroju każdej sypialni – łóżko wykonane z drewna idealnie sprawdzi się zarówno w minimalistycznym wnętrzu, jak i klasycznej, przytulnej sypialni. Nie każde drewniane łóżko to jednak dobry wybór: najtańsze stelaże nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji, a ramy wykonane z niskiej jakości materiałów są bardziej narażone na pęknięcia. 

Wybierz się do renomowanego salonu

Nawet, jeśli łóżko czy materac masz zamiar zamówić przez Internet, najpierw udaj się do sklepu stacjonarnego, aby osobiście wypróbować wybrane modele. Co ważne, wybierz się z wizytą do renomowanego, a nie do przypadkowego salonu – tam znajdziesz nie tylko produkty najwyższej jakości, ale również fachowe doradztwo. Tanie łóżka zakupione w sieciówkach meblarskich to tylko pozorna oszczędność: może i wydaje się mniej przy zakupie, ale bardzo szybko można się przekonać, że tanie łóżko i niedobrany materac pod względem jakości wypoczynku niewiele różnią się od zwykłej rozkładanej kanapy. Posiadacze wysłużonych, ale ciągle dobrych ram drewnianych często zadają sobie pytanie: gdzie kupić materac do łóżka? Tu także najlepszym rozwiązaniem będą odwiedziny w salonie oferującym coś więcej niż tylko najpopularniejsze modele. Starsze łóżka, szczególnie te wykonywane na wymiar, często charakteryzują się niestandardowymi wymiarami – aby dobrać do nich odpowiedni materac, pomoc eksperta może się okazać niezbędna. Zakupy w salonie mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę: osobiście przekonasz się, czy łóżko jest rzeczywiście tak wygodne, jak obiecuje producent.

A może coś w zupełnie innym stylu?

Grono miłośników futonów, czyli tradycyjnych posłań rodem z Japonii, stale się powiększa – coraz więcej osób docenia zalety spania na nieco twardszym, ale wyjątkowo wygodnym posłaniu. Tradycyjny futon składa się z cienkiego materaca i kołdry, które rozwija się na noc na słomkowej macie, a w ciągu dnia zwija, by zaoszczędzić miejsce. Co ważne, materace są wykonane wyłącznie z ekologicznych materiałów: pokrowiec powstaje zazwyczaj z bawełnianego płótna, a wypełnienie stanowi wełna, filc czy sprasowane runo bawełniane. Futony w nowocześniejszym – europejskim wydaniu są nieco grubsze; często wypełnia się je także włóknami kokosowymi, końskim włosiem czy pianką lateksową. Takie materace zwykle układa się na drewnianych ramach łóżek, rozkładanych stelażach sof lub tradycyjnych matach tatami – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. 

Gdzie najlepiej kupić łóżko, którego elementy stworzą niezawodną, wygodną i estetyczną całość? Zobacz ofertę od futon.pl!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie