Farba lateksowa czy akrylowa? Którą wybrać?

Maciej Piwowski
26.11.2015

Tapety powoli wracają do łask, jednak to nadal farby pozostają podstawowymi materiałami kryjącymi ściany w naszych domach. Do wyboru mamy ich tak wiele, że czasami można się już pogubić. Bogate gamy kolorystyczne, szczególne właściwości – to wszystko nie ułatwia podjęcia decyzji. Chcemy Wam trochę pomóc i zastanowimy się, czy lepszym wyborem będzie farba lateksowa czy akrylowa? W praktyce wiele zależy od tego, gdzie docelowo mamy jej użyć.

Farba lateksowa – wyższa jakość, ale też cena

Farby lateksowe (zwane też emulsjami) są hitem ostatnich lat. Producenci promują je jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza i mają w tym sporo racji. Trzeba bowiem przyznać, że farba lateksowa w porównaniu do swojego akrylowego odpowiednika daje nieco lepszy efekt wizualny. Idealnie nadaje się więc do pokrycia ściany o niezbyt dokładnej strukturze.

Farby lateksowe są także bardzo odporne na ścieranie, dlatego można je wielokrotnie myć, a nawet szorować.  Ma to znaczenie w przypadku domów, w których mieszkają dzieci. Domyślacie się więc, że lateks będzie bardzo dobrym wyborem do kuchni czy pomieszczenia gospodarczego, a także oczywiście do pokoju dziecięcego.

Niewątpliwie dużą wadą farb lateksowych jest to, że zdecydowanie trudniej się nimi maluje niż akrylowymi. Oczywiście doświadczony wykonawca nie będzie miał z tym problemu, ale jeśli zdecydujemy się pomalować pokój samodzielnie, to powinniśmy wziąć to pod uwagę. Nieumiejętne użycie farby lateksowej powoduje powstawania widocznych smug. Należy też pamiętać, że tego typu produkty są po prostu droższe od farb akrylowych.

Farba akrylowa – dobry wybór, jeśli nie oczekujemy spektakularnych efektów

Farby akrylowe są popularniejsze od lateksowych, co wynika przede wszystkim z ich niższej ceny. Nie są co prawda tak odporne na szorowanie i nie pozwalają na osiągnięcie tak pięknych efektów, ale spokojnie można je stosować do odnawiania pomieszczeń. Trzeba tylko wiedzieć, jakich.

Farby akrylowe najlepiej jest stosować w sypialniach i innych pomieszczeniach, gdzie nie obawiamy się szybkiego zabrudzenia ścian. Zrezygnujmy z nich natomiast w korytarzach i pokoju dziecięcym – farba ta jest mniej odporna na zmywanie. Zdecydowanie warto ją polecić do stosowania na ścianach idealnie gładkich, ponieważ farba ta nie jest w stanie zatuszować drobnych nierówności – tym ponownie różni się od lateksowej.

Farby akrylowej nie powinniśmy używać w pomieszczeniach mokrych. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się lateks, który jest hydrofobowy i mało przyjazny dla grzybów oraz pleśni. Są nawet specjalne serie farb lateksowych wzbogaconych o środki przeciwgrzybicze, choćby cząstki srebra. Farbę akrylową spokojnie można natomiast stosować do malowania sufitu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że dużo ważniejsze niż wybór konkretnego rodzaju farby jest zadbanie o to, aby została ona prawidłowo naniesiona na ścianę. Pamiętajmy, że każda farba pełną odporność na szorowanie uzyskuje dopiero po 4 tygodniach od pomalowania. Przed przystąpieniem do pracy ścianę trzeba też oczyścić, a najlepiej także zagruntować. Jeśli to wszystko zbagatelizujemy, to pięknego efektu nie zapewni nam nawet najdroższa farba z masą dodatków. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.