Elementy domu jednorodzinnego, na których nie wolno oszczędzać

Piotr Kowalczyk
23.12.2019

Budowa domu jednorodzinnego jest nie tylko bardzo stresująca, ale też kosztowna. Niedoświadczony inwestor szybko przekona się, czym w praktyce jest „wir w portfelu”. Nawarstwiające się wydatki zawsze rodzą pokusę, by zacząć oszczędzać. I choć jest to jak najbardziej dopuszczalne na etapie wykańczania domu, to nie powinno wchodzić w grę podczas realizacji prac konstrukcyjnych. W naszym poradniku wymieniamy elementy domu jednorodzinnego, na których absolutnie nie należy oszczędzać.

Izolacja fundamentów

Bez względu na to, czy budynek powstaje na terenie podmokłym czy teoretycznie suchym, trzeba zastosować izolację przeciwwilgociową oraz termiczną ścian fundamentowych. Jeśli zostaną tutaj popełnione błędy, to ich naprawienie będzie wielokrotnie droższe i bardzo uciążliwe. Wybieramy więc porządny materiał izolacyjny (w płynie oraz w postaci płyt styroduru).

Ściany

Ściany domów jednorodzinnych buduje się z różnych materiałów. Wszystkie mają zarówno zalety, jak i wady. Najważniejsze jest przy tym, aby postawić na budulec sprawdzonego producenta, polecany przez wykonawców. Zakup np. bloczków gazobetonu niewiadomego pochodzenia wiąże się z dużym ryzykiem.

Izolacja cieplna

Od jej jakości w głównej mierze zależą koszty eksploatacji domu jednorodzinnego. Owszem, dobry materiał izolacyjny (styropian lub wełna) sporo kosztuje, ale tutaj naprawdę nie warto szukać przesadnych oszczędności, bo one prędzej czy później się zemszczą. Wielu inwestorów próbuje też oszczędzać na grubości warstwy izolacyjnej, co także jest złym pomysłem.

Konstrukcja dachu

Okazyjny zakup więźby dachowej brzmi kusząco, ale warto sobie wtedy zadać pytanie: czy naprawdę chcę ryzykować, że po kilku latach drewno konstrukcyjne okaże się zbyt słabe lub z powodu niedostatecznego wysuszenia zacznie pękać, zagrażając bezpieczeństwu domowników? Więźba dachowa to kluczowy element budynku, na którym nigdy nie oszczędzamy. Mogąc sobie pozwolić na nieco większy wydatek, warto wręcz rozważyć zakup prefabrykowanej więźby, co znacząco minimalizuje ryzyko popełnienia błędów ciesielskich.

Instalacje

Na koniec to, na czym prywatni inwestorzy również chętnie oszczędzają, nie zdając sobie do końca sprawy, czym może się to skończyć. Wszelkie instalacje prowadzone w posadzce czy w ścianach bezwzględnie muszą spełniać normy jakościowe i być poprawnie wykonane. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z notorycznymi awariami, których usuwanie będzie bardzo kosztowne i kłopotliwe (konieczność skuwania płytek czy demontowania paneli podłogowych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie