Ekologiczny ogród: jak go założyć? O co warto zadbać?

Mateusz Nowak
14.04.2020

W dobie mody na idealne ogrody przydomowe pomysł założenia ogrodu ekologicznego może się wydawać szaleństwem, a co najmniej ekstrawagancją. Mimo to na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Główną motywacją jest to, aby nie marnować cennego czasu na ciągłe pielęgnowanie ogrodu i utrzymywanie go w stanie „pod sznurek”. Nie brakuje również osób, którym po prostu podobają się nieco dzikie, pozornie chaotyczne ogrody. Pytanie tylko, jak osiągnąć taki efekt? Kilka ciekawych i prostych do realizacji pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Łąka zamiast trawnika

Wypielęgnowany, idealnie przystrzyżony trawnik absolutnie nie pasuje do ekologicznego ogrodu. W dodatku wymagałby olbrzymich nakładów pracy i pieniędzy, a nie o to przecież tutaj chodzi. Dużo lepszym wyborem będzie więc łąka ozdobna – w sklepach ogrodniczych są dostępne gotowe mieszanki kwiatów i chwastów, które prezentują się pięknie, nie wymagają koszenia (maksymalnie 1-2 razy do roku) i świetnie pasują do ekologicznego ogrodu.

Jak najwięcej drzew rodzimych gatunków

Z akcentem na słowo „rodzimych”. Warto promować polskie odmiany drzew i krzewów, które nie tylko idealnie pasują do ekologicznego ogrodu, ale także są mało kłopotliwe w uprawie i przede wszystkim odporne na nasze warunki klimatyczne. Zamiast więc tworzyć idealne rabaty kwiatowe, rozważ np. założenie sadu.

Zapomnij o tujach!

Tuje do przekleństwo polskich ogrodów. Owszem, są ładne, zimozielone, ale do tego śmiertelnie nudne i… nie nasze. Tuje rosną w klimacie śródziemnomorskim, dlatego nie powinno się ich stosować w ogrodzie ekologicznym nad Wisłą. Jeśli chcesz mieć ładny żywopłot, to postaw na przykład na śliwy czy graby.

Naturalne nawozy

W ekologicznych ogrodzie nie ma miejsca na chemiczne nawozy i opryski. Istnieje dla nich świetna alternatywa w postaci chociażby obornika, kompostowanych roślin czy na przykład zmielonej koniczyny. Poza tym ekologiczny ogród wcale nie wymaga częstego nawożenia, ponieważ stosujemy w nim rośliny samowystarczalne.

Zaproszenie dla zwierząt

Do ekologicznego ogrodu naprawdę warto zaprosić różne gatunki zwierząt, które będą mogły znaleźć w nim jedzenie i schronienie. Dużo dadzą już same drzewa i krzewy owocowe, które przyciągną ptaki. Żaby pokochają dziką sadzawkę, a jeże pryzmy usypane z opadłych liści.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.