Ekologiczne wnętrze w duchu less waste – porada architekta

Remigisz Szulc
25.11.2021

Życie w sposób zrównoważony nie musi być wyzwaniem, jeżeli do ekologii podejdziemy w sposób świadomy. Zapytaliśmy projektanta wnętrz, Macieja Balcerka z warszawskiego biura architektonicznego Perfect Space, o popularność tego trendu i wskazówki, jak urządzić wnętrze w duchu less waste?

Ekologia to nie chwilowa moda, a światopogląd, zgodnie z którym chce żyć coraz więcej z nas. Jego ideą jest dokonywanie mądrych, świadomych wyborów, uwzględniających nie tylko własne dobro, ale i dobro otoczenia i przyszłych pokoleń. Nic dziwnego, że trend ten zatacza coraz szersze kręgi i ma wpływ także na to, jak mieszkamy.

- Coraz więcej zgłaszających się do nas osób chce przeniesienia zasad rządzących nurtem ekologicznym do swoich domów. Dzięki temu projektowane przez nas wnętrza są bardzo zrównoważone, a wszystkie wykorzystywane przy budowie, remoncie czy wykańczaniu materiały wybierane są z myślą o środowisku, ekonomii i możliwych do uzyskania w przyszłości oszczędnościach – tłumaczy Maciej Balcerek.

Skąd popularność nurtu less waste?

Maciej Balcerek zauważa, że coraz więcej osób zmęczonych jest konsumpcyjnym trybem życia. Mamy dość przedmiotów jednorazowego użytku, słabej jakości materiałów i nieoszczędnych sprzętów, generujących dodatkowe koszty czy wręcz szkodliwych dla planety. Skąd coraz większa świadomość podczas dokonywania wyborów, także urządzania wnętrz, aby skupiać się na jakości, a nie ilości.

Pytanie, jak wygląda projekt mieszkania w duchu less waste?

Na początek warto zaznaczyć, że bycie ekologicznym nie zakłada totalnego minimalizmu. – Aby być „eco”, nie musimy rezygnować z dostępu do technologii czy wygód, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wręcz przeciwnie, ideą jest mądre i świadome korzystanie z dobrobytu zapewnianego przez dzisiejszą rzeczywistość – komentuje Maciej Balcerek. Jak dodaje ekspert, to przede wszystkim rozwiązania przyjazne naturze, które mają dłuższy cykl życia i są bezpieczne dla nas, naszego otoczenia i przyszłych pokoleń.

Dla przykładu, w ekologicznym domu znajdziemy:

  • dobre jakościowo, solidnie wykonane przedmioty z certyfikatami, które zachowują sprawność na dłużej i które można zutylizować bez szkody dla środowiska
  • naturalne materiały, takie jak drewno, szkło, bawełna, len, które zastępują sztuczne tworzywa
  • nowoczesne sprzęty AGD o najwyższych klasach energetycznych, które pozwalają uzyskać oszczędności zarówno na energii, jak i wodzie
  • przyjazne środowiskowi technologie, które chronią zasoby naturalne (np. system rekuperacji, instalacje solarne, gruntowa pompa ciepła)
  • energooszczędne instalacje oświetleniowe
  • dodatki i akcesoria, które mogą być poddane recyclingowi w łatwy sposób
  • ponadczasową aranżację, która nie jest wynikiem chwilowej mody, ale odzwierciedleniem tego, co podoba nam się najbardziej teraz i co będzie nam się podobać za 5 czy 10 lat
  • zrównoważone kolory, które sprzyjają relaksowi i sprawiają, że wnętrze jest bardziej doświetlone

Tworzenie świadomych projektów wnętrz, które będą szanować środowisko i ludzi, jest nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne w dzisiejszych czasach. Dlaczego warto promować trend less waste, który pozwala kreować przestrzenie funkcjonalne, estetyczne i pozytywne. - Takie ekownętrza zawsze będą wyrazem naszych indywidualnych przekonań, jak i potrzeby płynącej z chęci otaczania się przedmiotami dobrze wpływającymi na nasze zdrowie i samopoczucie – podsumowuje Maciej Balcerek.

Artykuł napisany dzięki Perfect Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie