Ekologiczne sposoby na piękny ogród: świetne alternatywy dla chemicznych nawozów

Mariusz Siwko
22.06.2020

Założenie przydomowego ogrodu to dopiero początek długiej i nigdy niekończącej się drogi. Aby utrzymać go w pięknym stanie i cieszyć nim oczy po ciężkim tygodniu pracy, trzeba między innymi chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami, chwastami oraz stosować nawozy. To wszystko kosztuje, ale także może mieć bardzo negatywny wpływ na stan gleby i wód głębinowych. Dlatego rośnie zainteresowanie ekologicznymi metodami dbania o przydomowy ogród. Kilka świetnych i łatwych do wykorzystania sposobów wymieniamy w naszym poradniku.

Organiczne nawozy

Są doskonałym zamiennikiem nawozów mineralnych, przy czym trzeba zaznaczyć, że ich stosowanie jest mniej wygodne, a efekty nie będą z pewnością aż tak spektakularne. Nie ma co liczyć na to, że np. stosując organiczny nawóz trawnikowy po 2-3 dniach zauważymy imponujące przyspieszenie wzrostu murawy.

Do nawozów organicznych zaliczamy przede wszystkim obornik oraz kompost. Ten drugi można z powodzeniem wyprodukować we własnym ogrodzie, wykorzystując do tego różnego rodzaju odpady roślinne – za wyjątkiem tych, które zostały już zaatakowane przez choroby i szkodniki.

Ekologiczne środki ochrony

Wielu ogrodnikom wydaje się, że nie sposób zrezygnować z chemicznych środków ochrony na bazie np. pestycydów. W rzeczywistości jest to jak najbardziej możliwe, ale wymaga cierpliwości i konsekwencji. Naturalnymi środkami ochrony są przede wszystkim gnojówki, które można wykonać kisząc liczne rośliny – skrzyp, pokrzywę, czosnek, cebulę, piołun etc. Warto spróbować, bo efekty są naprawdę bardzo dobre.

Sezonowa rezygnacja z trawnika

Podjęcie takiej decyzji z pewnością nie jest łatwe dla kogoś, kto pieczołowicie dba o trawnik i chce mieć przy domu idealną murawę. Warto jednak pamiętać, że po kilku latach nawożenia ziemia i tak nie będzie w stanie dostarczyć darni odpowiedniej ilości składników odżywczych. Wówczas konieczne będzie zapewnienie jej przynajmniej jednosezonowego odpoczynku. Można w tym czasie wysiać np. kolorową łąkę, która wygląda przepięknie, nie wymaga pielęgnacji i pozwoli glebie się zregenerować. Skoszoną po sezonie łąkę można wykorzystać na kompost.

Ponadto warto w swoim ekologicznym ogrodzie stosować metodę przeciwdziałania wysiewaniu się chwastów – polega ona po prostu na regularnym ich wyrywaniu z korzeniami. Dodatkowo radzimy zaprosić do ogrodu zwierzęta, które są naturalnymi wrogami pasożytów – zwłaszcza jeże czy ptaki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie