Ekologiczne mieszkanie – jakie kryteria musi spełniać?

Antoni Kwapisz
16.09.2021

Coraz więcej osób szukających nowego mieszkania przykłada dużą wagę do tego, aby nieruchomość nie miała zbyt dużego negatywnego wpływu na środowisko. Ekologiczne mieszkanie nie jest wcale surrealistyczną wizją – spokojnie można ją zrealizować, nawet gdy mówimy o leciwych lokalach z rynku wtórnego. Sprawdź, jakie kryteria powinna spełniać taka nieruchomość.

Dobra izolacja termiczna

To podstawa, ponieważ główny wpływ mieszkania na środowisko naturalne sprowadza się do zużywania przez nieruchomość energii cieplnej. Dlatego warto szukać lokalu w nowym budownictwie, a na pewno w budynku wielorodzinnym, który został porządnie zaizolowany termicznie. Przełoży się to nie tylko na korzyści dla środowiska, ale też dla portfela właściciela.

Ogrzewanie miejskie

Chcąc mieć ekologiczne mieszkanie nie można nawet rozważać zakupu lokalu z indywidualnym systemem grzewczym – na przykład kotłem gazowym czy tym bardziej piecem węglowym. Zdecydowanie najkorzystniejsze z punktu widzenia środowiska naturalnego jest korzystanie z ciepła miejskiego. Coraz więcej samorządów inwestuje w ekologiczne systemy grzewcze, na przykład przemysłowe kotłownie biomasowe. Takie ciepło jest też zdecydowanie najtańsze.

Nowe instalacje

Dobrym pomysłem będzie poszukanie mieszkania albo całkowicie nowego, albo takiego, w którym niedawno została przeprowadzona wymiana starych instalacji. Zmodernizowana hydraulika i elektryka gwarantuje nie tylko poprawne działanie i bezpieczeństwo, ale także niższe zużycie wody oraz nośników energii, co oczywiście sprzyja naszej planecie.

Solidne materiały wykończeniowe

Mamy na myśli przede wszystkim podłogi, okna oraz stałe elementy wyposażenia mieszkania. Jeśli są to produkty wysokiej jakości, wykonane z solidnych materiałów, to prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat nie będzie potrzeby ich wymiany. Wydłużenie eksploatacji otaczających nas przedmiotów wpisuje się w ekologiczne trendy, ponieważ dzięki temu nie zaśmiecamy planety i nie przyczyniamy się do zwiększonego zużycia naturalnych zasobów Ziemi.

Energooszczędne elementy wyposażenia

Przede wszystkim chodzi tutaj o oświetlenie, ale też różnego rodzaju instalacje, jak klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, indywidualne sterowanie ogrzewaniem itd. Tego typu elementy wyposażenia pozwalają realnie obniżyć zużycie energii, co ma pozytywny wpływ na stan środowiska oraz koszty utrzymania mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.