Ekogroszek - produkt ekologiczny

Maciej Piwowski
01.10.2019

Ekogroszek jest to opał do domu w postaci węgla o określonej wielkości ziaren. Został on specjalnie wyselekcjonowany, dzięki czemu ma wysoką kaloryczność i jest mało zanieczyszczony. Te dwie cechy powodują, że ogrzewanie ekogroszkiem jest tańsze i łatwiejsze niż innymi dostępnymi na rynku paliwami.

Sposób powstawania ekogroszku

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego, jednak musi on spełniać konkretne wymagania. Nie może być to węgiel zanieczyszczony siarką ani o dużej zawartości popiołu lub kamienia. Podstawową cechą ekogroszku jest wysoka kaloryczność, która jest podstawą uzyskania dużej ilości energii ze stosunkowo niewielkiej ilości opału. Kolejnymi wartościowymi cechami ekogroszku jest niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery oraz niewielka ilość produkowanego popiołu. Węgiel, który przeznaczony jest na produkcję ekogroszku, aby uzyskać wyżej wymienione cechy musi charakteryzować się niską spiekalnością, kolejno wyselekcjonowany węgiel jest dodatkowo przesiewany na sitach, aby uzyskać opał do domu o wymaganych wymiarach spełniający wszystkie konieczne normy. 

Idealne parametry ekogroszku

Ekogroszek o najwyższej klasie jakości posiada niżej wymienione cechy: 
- ziarna o wielkości minimum 5 mm, a maksymalnie 25 mm, 
- wartość opałową pomiędzy 20, a 30 MJ/kg,
- zawartość siarki, maks. 1%, a zawartość popiołu maks. 12%,
- niską wilgotność, maks. 10%.

Ekogroszek-ekologiczny i tani opał

Ten rodzaj opału do domu nadal jest bardzo tani i ekologiczny. Jest opałem o jednej z najwyższych jakości, przez co wprowadza do atmosfery dużo mniej dwutlenku siarki, węglowodorów, dioksyn i furanów. Z jego spalania powstaje dużo mniej popiołu oraz dymu, więc nie ma on tak dużego wpływu na środowisko. Ekogroszek jest bardzo dobrej jakości w porównaniu do innych paliw, dlatego nie potrzeba go aż tak wiele, aby ogrzać dom. Jest to tani opał, choć nie najtańszy. Nadal ogrzewanie domu gorszej jakości węglem może nas wynieść trochę mniej, ale ekogroszek jest łatwiejszy w użyciu, piece przeznaczone do tego opału są zautomatyzowane, a ilość paliwa, jaką zużyjemy jest niewielka. Oszacowano, że na 150 mocieplonego domu potrzeba rocznie około 3t ekogroszku, ale przed zakupem należy upewnić się, że dostawca, jakiego wybraliśmy, sprzedaje wysokiej klasy paliwo. 

Sklep Taniopal.pl - ekologiczne źródło ciepła.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.