Eko-Architektura – czyli dlaczego warto znów budować z drewna?

Piotr Kowalczyk
30.06.2021

Jeszcze kilka wieków temu prawie wszystko było zbudowane z drewna: domy, ratusze, kościoły, warownie czy spichlerze. Gdy jednak odkryto cegłę, a później beton - nagle wszystko zaczęto budować właśnie z tych materiałów. Czy słusznie? Na to pytanie odpowie nam Pan Przemysław Balcewicz - ekspert w dziedzinie architektury drewnianej i dyrektor Eko-Architektury, która na co dzień produkuje konstrukcje drewniane.

Jakie konstrukcje produkuje Eko-Architektura w ramach swojej działalności?

Najogólniej można powiedzieć, że Eko-Architektura podejmuje się produkcji wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych - bez względu na specyfikę i przeznaczenie. Do najpopularniejszych punktów naszej oferty należą:

  • Domki ogrodowe
  • Altanki, szopy na narzędzia i tym podobne
  • Garaże z drewna
  • Domki całoroczne
  • Drewniane domy energooszczędne klasy A

Jednak różnego rodzaju wyjątkowe zlecenia o charakterze czysto indywidualnym nie stanowią dla nas żadnego problemu. Możemy zarówno zrealizować projekt stworzony przez innego architekta, jak i sami takowy stworzyć. Tak naprawdę zakres naszej działalności jest uwarunkowany wyłącznie jedną rzeczą: tym, czego aktualnie potrzebują nasi klienci. To właśnie oni wyznaczają granice, w których pracujemy. O budowlach drewnianych wiemy wszystko - więc jesteśmy również w stanie zaprojektować, wyprodukować i przewieźć dosłownie wszystko.

Czy budowanie z drewna opłaca się bardziej, czy mniej od innych opcji?

Domki ogrodowe z drewna i wszelkie inne konstrukcje są znacznie bardziej opłacalne niż jakiekolwiek inne rozwiązanie. Ma to przede wszystkim związek z kosztami pozyskania i obróbki. Drewno jest chyba najbardziej ogólnodostępnym surowcem na świecie - nie musimy się nigdzie dokopywać ani wydobywać. Znajdujemy odpowiednie miejsce i od razu przystępujemy do wycinki, potem przewozimy drzewa do naszego tartaku i produkujemy elementy konstrukcyjne.

Na każdym etapie produkcji domków ogrodowych z drewna nie ma konieczności używania ciężkiego sprzętu, który zasilany jest paliwem lub energią elektryczną i zużywa ją w niebotycznych ilościach. Jeśli zaś nie płacimy za energię i paliwo - nie musimy ich wliczać w koszty produktu, a więc jego ostateczna cena maleje, i to bardzo, ponieważ prąd i paliwo są bardzo drogie.

Do tego dochodzi jeszcze fakt, że aby budować domki ogrodowe z drewna nie potrzebujemy koparek, betoniarek i innego, ciężkiego sprzętu budowlanego. Wystarczą nam podstawowe narzędzia, które trzymamy w domu. Nie musimy też wynajmować ekipy budowlanej, ponieważ cały montaż możemy przeprowadzić sami. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas produkcji dokładnie oznaczamy wszystkie elementy konstrukcyjne i opisujemy je w instrukcji. W rzeczywistości cały proces przypomina budowę domku z klocków lego, tylko że w dużo, dużo większej skali, no i oczywiście w wersji tylko dla dorosłych.

Ile czasu zabiera od początku do końca wzniesienie drewnianej konstrukcji?

Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako. Jeśli bowiem bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie czas montażu - od otrzymania materiałów do ukończenia budowy - to wynosi on dwa lub trzy dni, w zależności od tego ile osób pracuje i jak bardzo się one angażują. Z drugiej strony musimy też pamiętać, że montaż to nie wszystko - jest też tworzenie projektu, produkcja materiałów, uzyskiwanie pozwoleń i tak dalej. To właśnie te rzeczy zabierają dużo więcej czasu, niż budowa. Nie ma się jednak czym martwić, bo nawet z uwzględnieniem formalności wzniesienie domku ogrodowego z drewna nie powinno potrwać dłużej niż trzy miesiące - z bezpeicznym zapasem.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie