Efektywne Środki grzybobójcze

Jerzy Biernacki
18.10.2017

Grzyby najczęściej pojawiają się na zawilgoconym drewnie i ścianach. Ale właściciele ogrodów doskonale wiedzą, że są także grzybowe choroby roślin. Jakie preparaty służą do zwalczania chorób grzybowych roślin? Czy choroby te można zwalczyć naturalnymi preparatami?

Rodzaje chorób grzybowych roślin

Choroby grzybowe atakują rośliny uprawne i ozdobne. Wyrządzają one ogromne szkody zarówno w przydomowych ogrodach jak też w sadach czy na plantacjach. Najczęściej występujące choroby grzybowe roślin to:

  • szara pleśń;
  • brunatna zgnilizna;
  • kędzierzawość liści;
  • mączniak prawdziwy;
  • fuzarioza tulipana (atakuje wyłącznie rośliny cebulowe);
  • antraknoza porzeczek (atakuje nie tylko porzeczki, ale także agrest).

Zwalczanie chorób grzybowych

Choroby grzybowe zwalcza się fungicydami. Są to środki chemiczne, które stosuje się zarówno, aby zapobiegać chorobom grzybowym, ale także do ich zwalczania. Preparaty grzybobójcze powinniśmy stosować jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Im szybciej bowiem zareagujemy, tym szybciej pozbędziemy się choroby. Preparaty grzybobójcze mają postać proszku lub płynnej zawiesiny. Niezależnie od tego w jakiej postaci preparat wybierzemy, stosujemy go zgodnie z zaleceniami producenta. Zanim więc zrobimy oprysk, musimy bardzo dokładnie przeczytać załączoną do opakowania ulotkę. Preparaty grzybobójcze zawierają w swoim składzie związki miedzi, siarki i wielosiarczki. W zależności od rodzaju mogą działać układowo lub powierzchniowo. W tym pierwszym przypadku preparat wnika głęboko w tkankę roślin hamując lub zapobiegając rozwojowi choroby. W drugim przypadku preparat pozostaje na powierzchni roślin. Oprysk preparatami o działaniu powierzchniowym powinno się przeprowadzać w suche dni. Preparat musi bowiem zdążyć wyschnąć. Jeśli zostanie spłukany przez deszcz, jego skuteczność będzie zerowa.

Ekologiczne preparaty grzybowe

Właściciele przydomowych ogrodów niezbyt chętnie do zwalczania chorób grzybowych wykorzystują środki chemiczne. Chętniej sięgają po bezpieczne dla środowiska naturalnego preparaty ekologiczne. Sięgają więc po szare mydło, które rozpuszczone w wodzie działa równie skutecznie jak fungicydy. Choroby grzybowe zwalczają także środki zawierające wyciąg z pestek grejpfruta.

Zastosowanie fungicydów do zwalczania chorób grzybowych to czasem konieczność. Możemy też zawsze spróbować metod naturalnych. Ale metody naturalne można stosować tylko do zwalczania chorób grzybowych w ogrodach przydomowych, na dużych plantacjach jest to raczej trudne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie