Efektowne trendy architektoniczne, które okazują się mało funkcjonalne

Piotr Kowalczyk
31.07.2019

Każdy z nas chce mieszkać w efektownym wnętrzu, do którego będzie się chciało codziennie wracać z pracy. Problem w tym, że ceną świetnego designu bardzo często jest pogorszona funkcjonalność. Wiele modnych rozwiązań i trendów architektonicznych, które są dziś masowo stosowane w mieszkaniach i domach Polaków, nie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Kilka przykładów wymieniamy w naszym poradniku.

Salon z aneksem kuchennym

To rozwiązanie nie jest żadną nowością, ale warto wiedzieć, że wzięło się ono nie z potrzeby tworzenia pięknych wnętrz, ale wyłącznie z przyczyn praktycznych. Po prostu: w małych mieszkaniach szkoda jest tracić jedno pomieszczenie na kuchnię, gdy można w nim urządzić np. sypialnię czy pokój dziecięcy. Coraz częściej zdarza się jednak, że architekci proponują umieszczenie aneksu kuchennego nawet w przepastnym salonie, choć w domu jednorodzinnym nie brakuje miejsca na osobną kuchnię.

Choć na pierwszy rzut oka taka koncepcja jest świetna i prezentuje się efektownie, to kompletnie nie sprawdza się na co dzień. Aneks w salonie to gotowy przepis na rodzinne konflikty (hałas podczas gotowania przeszkadza w np. oglądaniu telewizji) i problem podczas imprezy – zamiast skupić się na gościach, trzeba szybko wrzucać naczynia do zmywarki, bo przecież nie wypada zostawić ich na widoku.

Duże przeszklenia

Piękne, nowoczesne, gwarantujące sporo naturalnego światła i… niepraktyczne. Nie dość, że efektowne przeszklenia wymagają bardzo częstego mycia (bo nawet drobna smuga potrafi zepsuć cały design), to jeszcze w okresie od maja do września gwarantują „saunę” w domu czy w mieszkaniu. Osoby, które nie chcą mieć klimatyzacji lub po prostu nie mogą sobie pozwolić na jej posiadanie, powinny zrezygnować z dużych przeszkleń lub od razu pomyśleć o roletach zewnętrznych.

Biała, lakierowana kuchnia

Jasne, że jest piękna, nowoczesna i prezentuje się fantastycznie – problem w tym, że tylko do czasu. Biała, lakierowana kuchnia super wygląda w katalogu, ale nie sprawdzi się w rodzinie z dziećmi. Trudno przecież wymusić na maluchach, by nie dotykały eleganckich frontów brudnymi rączkami. Ba, nawet dorośli będą zostawiać na szafkach wilgotne odciski palców, które na lakierowanej powierzchni są doskonale widoczne.

Efekt? Piękna kuchnia szybko staje się źródłem frustracji. Jeśli więc nie akceptujesz drobnych niedoskonałości, to lepiej postaw na kuchnię z matowym wykończeniem i w nieco ciemniejszym kolorze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie